Face ID złamane!

2017-11-14
Face ID złamane!

Zaledwie kilka tygodni zajęło znalezienie pomysłu na oszukanie systemu rozpoznawania twarzy, który firma Apple zastosowała w iPhonie X.

Za każdym razem, gdy jakaś firma ogłasza stworzenie nowego typu zabezpieczeń, na całym świecie mobilizują się ludzie, których celem jest ich złamanie. Tak było chociażby w przypadku szumnie zapowiadanego systemu antypirackiego Denuvo, który „padł” po zaledwie kilku tygodniach.

 

Rewolucyjny Face ID, który trafił do najnowszego smartfona firmy z Cupertino (czyli iPhone'a X) nie został, jak się okazało, wyjątkiem. W teorii system, który rozpoznaje twarz użytkownika dzięki specjalnym sensorom miał być odporny na oszustwa. Udało się go jednak przechytrzyć firmie Bkav, zajmującej się systemami zabezpieczeń.

 

Pracownicy wietnamskiej firmy zwrócili uwagę na to, że Face ID umożliwia odblokowanie telefonu nawet w sytuacji, gdy jego użytkownik ma zasłonięte pół twarzy. Skupili się zatem na stworzeniu kluczowych elementów, na których skupia się system Apple. Efektem ich pracy jest specjalna maska, która łączy ze sobą elementy wydrukowane na drukarce 3D, zwykłe obrazy 2D (w ten sposób wydrukowane na przykład oczy) oraz silikonowy nos. Jej działanie zostało pokazane na filmie, udostępnionym przez Bkav.

 

 

Przedstawiciele firmy nie zdradzili jednak, w jaki dokładnie sposób udało im się oszukać Face ID. Wątpimy, czy jest to możliwe bez pewnej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa, którą dysponują w Bkav. Nie ulega jednak wątpliwości, że system Apple nie jest tak odporny na złamanie, jak twierdzili ludzie z amerykańskiej firmy.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska