5 błędów, które ludzie popełniają w restauracjach z wyższej półki

2017-11-14
5 błędów, które ludzie popełniają w restauracjach z wyższej półki

Przeczytajcie, aby nie zostać jednym z nich.

Jak zapewne wiecie, znów można rezerwować stoliki w słynnej duńskiej restauracji Noma. Wizyta w lokalu o takiej renomie nie jest jednak czymś, co robimy na co dzień i nawet jeśli nasze maniery są wzorowe, to o jakimś szczególe możemy zapomnieć.

 

Oto kilka błędów, które ludzie zazwyczaj popełniają w restauracjach z wyższej półki.

 

Ubranie niestosowne do okazji

 

Wizyta w wykwintnej restauracji to nie to samo, co wyskoczenie na lunch do McDonalda. Niektóre lokale często informują na swoich stronach internetowych o tym, jaki dress code w nich obowiązuje, ale nawet gdy tego nie robią warto potraktować wizytę w takim miejscu jak wyjście do teatru i ubrać się elegancko.

 

Zapominanie o podstawowych zasadach savoir vivre

 

W restauracji nigdy nie wołamy kelnera okrzykiem „garcon!”, ani tym bardziej „kelner!”, nie prosimy o ketchup ani musztardę, nie kładziemy toreb na stole – to podstawy, o których wie pewnie każdy. W restauracjach z wyższej półki warto pamiętać również o innych, mniej oczywistych kwestiach, takich jak dyskretne wycieranie ust, czy też łamanie chleba zamiast krojenia go.

 

Poczucie, że musisz zamówić wino

 

Często już same ceny win z karty mogą wywołać zawrót głowy. Można jednak znacząco obniżyć rachunek… przynosząc ze sobą własne wino. Wiele restauracji (chociaż oczywiście nie wszystkie – zawsze trzeba dowiedzieć się tego wcześniej!) dopuszcza taką możliwość, chociaż oczywiście nie za darmo. Jeśli chcemy wypić własne wino, musimy uiścić tzw. korkowe, które zazwyczaj wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych.

 

Zamawianie swojej ulubionej potrawy

 

Wizyta w topowej restauracji to przeżycie, którego większość z nas nie doświadcza zbyt często. Chociaż zamówienie „bezpiecznego” dania może być kuszące, to w tej sytuacji warto zaryzykować i zdecydować się na potrawę, z którą wcześniej nie miało się styczności. Nie jadasz owoców morza na co dzień? Tym bardziej powinieneś ich spróbować!

 

Zamawianie potraw, z których słynie restauracja

 

Nie jest to oczywiście coś, czym można urazić kelnera i kucharzy, ale paradoksalnie zamawiając popisowe danie w danym lokalu możemy nie wyciągnąć maksimum ze swojej wizyty. Wiele restauracji z wyższej półki często modyfikuje swoje menu, więc zamawiając danie zachwalane w recenzjach przed kilkoma miesiącami możemy „przegapić” najświeższe przejawy kreatywności szefa kuchni.

 

foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska