Jeśli muzyka powoduje u ciebie gęsią skórkę, to masz wyjątkowy mózg

2017-11-15
Jeśli muzyka powoduje u ciebie gęsią skórkę, to masz wyjątkowy mózg

Znasz to uczucie, gdy na dźwięki jednego z ulubionych utworów włosy na rękach stają dęba? Jeśli tak, to możesz myśleć o sobie jako o kimś wyjątkowym!

Zapewne wielu z was na pytanie zadane powyżej odpowie twierdząco. Jak się jednak okazuje, odczuwanie gęsiej skórki lub ścisku w gardle na skutek słuchania ulubionej muzyki nie jest tak częstym zjawiskiem, jak mogłoby się wydawać.

 

Matthew Sachs ze słynnego Uniwersytetu Harvarda postanowił przyjrzeć się temu zjawisku bliżej. W przeprowadzonym przez niego badaniu wzięło udział 20 osób, z których połowa przyznała, że muzyka działa na nich we wspomniany wyżej sposób, a pozostała dziesiątka reagowała całkowicie neutralnie na bodźce dźwiękowe. Wszyscy z nich pozwolili na wykonanie skanów ich mózgów. Jakie wnioski płyną z tego badania?

 

Okazało się, że ci, u których muzyka wywołuje silne reakcje emocjonalne mają inną strukturę mózgu od tych, którzy pozostają na nią obojętni! Skany mózgów wykazały, że u tych pierwszych występują gęstsze połączenia pomiędzy pierwotną korą słuchową a częścią mózgu odpowiedzialną za emocje, co oznacza że oba te rejony są w stanie komunikować się lepiej. Zatem jeśli muzyka powoduje u kogoś gęsią skórkę, to oznacza to, że dana osoba jest w stanie mocniej odczuwać także inne emocje.

 

Chociaż badanie zostało przeprowadzone na dość małej grupie, to Sachs uważa jego wyniki za obiecujące i będzie chciał w przyszłości bardziej pogłębić ten temat.

 

foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska