„No Man's Sky” - gra inna niż wszystkie

„No Man's Sky” - gra inna niż wszystkie

Twórcy gier komputerowych już od dawna lubią wychodzić poza utarte schematy. Jednak nawet na tle złożonym z tych najciekawszych i najbardziej oryginalnych tytułów „No Man's Sky” proponuje coś dotąd nieznanego. Aż chciałoby się powiedzieć – kosmicznego.

Od premiery długo wyczekiwanego przez fanów nieortodoksyjnego grania No Man's Sky dzieli nas tydzień. Jest na co czekać. Grze dość jednomyślnie przepowiadana jest kariera jednego z hitów lata, a może nawet roku. Co takiego ma w sobie No Man's Land, że tak intryguje?

 

 

Oczywiście bardzo ładną i oryginalnie wyglądającą grafikę. Atmosferę nawiązującą do najlepszych tradycji science fiction. A także rozgrywkę łączącą w sobie elementy symulatora statku kosmicznego i strzelanki, ale najbardziej zbliżoną do gier przygodowych i eksploracyjnych. Co to właściwie znaczy? Otóż mniej więcej tyle, że w grze liczy się nie wartka, pachnąca prochem, akcja, ale raczej odkrywanie zaskakujących elementów świata gry i niczym nieskrępowany rozwój bohatera. Choć oczywiście gracze i to znają z innych tytułów.

 

 

I teraz uwaga: tym, co wysyła No Man's Sky prosto w kosmos jest świat gry. Jest on generowany proceduralnie. Co to znaczy, tłumacząc na nasze? Mniej więcej to, że nie został raz na zawsze wymyślony i stworzony przez programistów, ale, że stwarza się on w trakcie indywidualnej rozgrywki przy pomocy wprawionych w ruch algorytmów. Jeszcze inaczej? W praktyce świat No Man's Sky składa się z ponad osiemnastu kwintylionów planet. Dobrze rozumiecie – nie ma żadnych szans, że wszystkie one zostaną poznane. A szanse na to, żeby dwóch graczy trafiło na identyczną planetę graniczą z cudem.

 

 

Robi wrażenie, prawda? Ale nawet gdyby ktoś pozostawał obojętny na inwencję twórców gry, wszystko wskazuje na to, że w No Man's Sky obroni się także sama rozgrywka. Ta będzie pozostawiała graczowi całkowitą wolność i nie będzie ograniczona żadnymi ramami linearnej fabuły. Oby była tak ekscytująca, jak wydaje się wszystkim oczekującym.

 

Co wyniknie z pięknych zapowiedzi? Dowiemy się już niedługo. Premiera No Man's Sky w Polsce i na świecie odbędzie się już 12 sierpnia.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska