Co gorsze: marihuana, czy alkohol?

2017-11-21
Co gorsze: marihuana, czy alkohol?

To pytanie zadaje sobie każdy. Lepiej palić, czy pić? Jeśli wziąć pod uwagę samo tylko zdrowie, to właśnie doczekaliśmy się odpowiedzi.

Sprawę pod lupę wziął amerykański „Business Insider”. Dziennikarka przeanalizowała badania z różnych obszarów, by ocenić wpływ marihuany i alkoholu na zdrowie i życie człowieka. Niżej znajdziecie samo mięso z jej analizy. A na końcu odpowiedź. Co jest dla nas bardziej szkodliwe? Trawka czy gorzała?

 

Co częściej powoduje śmierć?

 

W USA w 2014 roku w wyniku spożycia i wypadków oraz zbrodni pod wpływem alkoholu zginęło 90 tys. osób. Jeśli chodzi o marihuanę wynik wynosi... zero.

 

Co skuteczniej uzależnia?

 

Okazuje się, że z danych Amerykańskiego Instytutu ds. Uzależnień wynika, że na 8 tys. badanych od alkoholu uzależniło się 15 proc. osób, a od marihuany – 9 proc.

 

Co bardziej niszczy serce?

 

Marihuana nie ma długofalowego wpływu na serce – ani negatywnego, ani pozytywnego. Umiarkowane spożycie alkoholu ma pozytywny wpływ na serce. Z kolei marihuana nie wywiera długofalowego wpływu na najważniejszy z organów układu krwionośnego, ani negatywnego, ani pozytywnego.

 

Używki i rak

 

Nie wykazano zależności między jakimkolwiek typem raka, a spożyciem marihuany. Z kolei związki między nadmiernym spożyciem alkoholu, a zachorowaniem na kilka rodzajów raka istnieją. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

Marihuana i alkohol: wpływ na kierowców

 

Obie używki są niebezpieczne dla kierowców.

 

Alkohol i marihuana: agresja

 

Znowu alkohol. Po alkoholu sporo osób robi się agresywna. Po marihuanie nie.

 

Marihuana i alkohol: mózg

 

Obie używki pogarszają umiejętność zapamiętywania i koncentrację. Każda w inny sposób.

 

Zdrowie psychiczne

 

Wybór między dżumą, a cholerą. Trawka powoduje psychozy, a nawet schizofrenię. Z kolei alkohol depresję i stany lękowe.

 

Nadwaga i otyłość

 

Badania nie są jednoznacznie. Potocznie wiadomo, że spożycie alkoholu (piwa) wywołuje otyłość brzuszną, a po trawce ma się nadmierne łaknienie „gastrofazę”, która powinna prowadzić do otyłości. Jednak związku między paleniem zioła, a przybieraniem na wadze nie wykazano.

 

Reasumując, alkohol jest znacznie gorszy dla zdrowia niż marihuana.

 

Gdybyście byli zainteresowani, to TUTAJ możecie przeczytać o tym jaka jest różnica między seksem po alkoholu, a seksem po marihuanie.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska