Szwajcarska wioska oferuje spore pieniądze tym, którzy w niej zamieszkają

2017-11-24
Szwajcarska wioska oferuje spore pieniądze tym, którzy w niej zamieszkają

Nowi mieszkańcy mogą liczyć nie tylko na duży zastrzyk gotówki, ale również piękne widoki.

Problem emigracji zarobkowej, a co za tym idzie wyludniania się małych miast i wsi dotyczy nie tylko takich krajów jak Polska. Jakiś czas temu głośno zrobiło się o włoskiej wiosce Bormida, położonej nieopodal Genui – jej burmistrz postanowił bowiem zaoferować 2 tysiące euro wszystkim tym, którzy zdecydują się w niej zamieszkać. Ta oferta blednie jednak w obliczu oferty burmistrza szwajcarskiego Albinen.

 

Włodarz położonej w kantonie Valais wioski również postanowił wykorzystać argument finansowy, jednak jego siła jest o wiele większa, niż w przypadku wspomnianej Bormidy. Każdy dorosły, który zdecyduje się przeprowadzić do Albinen otrzyma gratyfikację w wysokości 25 tysięcy franków szwajcarskich (czyli około 90 tysięcy złotych), a każde dziecko – 10 tysięcy franków (ok. 36 tysięcy złotych). Łatwo więc policzyć, że czteroosobowa rodzina o modelu 2+2 może za przeprowadzkę dostać 70 tysięcy franków, czyli ponad ćwierć miliona złotych!

 

Oczywiście sama przeprowadzka nie jest jedynym wymaganiem, jakie trzeba spełnić. Przede wszystkim nie można mieć więcej niż 45 lat (władzom Albinen zależy na aktywnych zawodowo), a po drugie trzeba kupić nieruchomość, której wartość nie jest niższa niż 200 tysięcy franków, czyli około 725 tysięcy złotych. Nie przejdzie również próba oszukania systemu poprzez kupno i sprzedaż domu po kilku miesiącach – jeśli nowy mieszkaniec spędzi w wiosce mniej niż 10 lat, będzie musiał zwrócić pieniądze.

 

Zobaczcie, jakie widoki będą mogli podziwiać nowi mieszkańcy Albinen:

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska