Wybrano słowo roku 2017

2017-11-29
Wybrano słowo roku 2017

Wyboru dokonał słownik Dictionary.com, a zyskało ono na popularności dzięki występowi Scarlett Johansson w jednym z odcinków „Saturday Night Live”.

Wybór słowa roku nie jest sprawą do końca oczywistą. Co roku dokonuje go bowiem kilka instytucji, serwisów internetowych i innych podmiotów, a żaden z nich nie jest nadrzędnym wobec pozostałych. W 2016 roku poznaliśmy zatem kilka „słów roku”. Zdaniem twórców słownika Oxford Dictionaries była to „post-prawda”, Dictionary.com uznało nim „ksenofobię”, a w Polsce kapituła językoznawców za najważniejsze uznała słowo „trybunał”.

 

Chociaż do końca 2017 roku pozostało jeszcze kilka tygodni, to wspomniany wyżej słownik Dictionary.com ogłosił już swój wybór na słowo roku. Jest nim przymiotnik „complicit”, czyli „współwinny”. Popularność tego słowa została spowodowana występem Scarlett Johansson w programie „Saturday Night Live” – aktorka wcieliła się w rolę Ivanki Trump i w fikcyjnym spocie reklamowała perfumy o nazwie „Complicit”. Słowo zaczęło robić dużą karierę w internecie – w 2017 roku było wyszukiwane 300 % częściej niż w 2016. Sama Ivanka kilka dni później przyznała w wywiadzie dla stacji CBS, że nie rozumie, co to znaczy być współwinnym.

 

 

O wyborze tego słowa nie zadecydował oczywiście jedynie fragment „Saturday Night Live”. Słowo było często wyszukiwane w kontekście udziału Rosji w zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich oraz przy okazji skandalu z Harveyem Weinsteinem w roli głównej.

 

foto: iStock

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska