Niedrogie wino z Lidla wśród najlepszych win świata

2017-12-07
Niedrogie wino z Lidla wśród najlepszych win świata

Dobre wino to drogie wino? No cóż, na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów winiarskich świata wśród złotych medalistów właśnie znalazł się trunek z Lidla.

O co chodzi? Czy to możliwe? International Wine Challenge to konkurs branży winiarskiej, bardzo prestiżowy i szanowany.

 

W tym roku nagrodzono złotymi medalami 14 trunków. Wśród nich włoskie wino Fortezza Dei Colli Chianti Classico Riserva.

 

Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie było to wino dostępne w ofercie brytyjskiego Lidla i kosztujące 7 funtów, a zatem 33 złote. Jak na nagrodzone wino, w prestiżowym konkursie, to po prostu grosze.

 

O komentarz poprosiliśmy eksperta, Tomasza Prange-Barczyńskiego, redaktora naczelnego magazynu „Magazynu Wino”.

 

"Konkursy winiarskie rządzą się swoimi prawami. Bez wątpienia International Wine Challenge należy do najbardziej prestiżowych, zarówno przez to od ilu lat jest organizowany, jak i przez osoby sędziów, godnych najwyższego zaufania. Jednak trzeba wiedzieć, że na takie konkursy wina są wysyłane przez producentów dobrowolnie. Najlepsi winiarze świata nie uczestniczą w konkursach, bo nie muszą. Konkursy winiarskie są pewnego rodzaju machiną promocyjną, zarówno dla organizatorów, jak i winiarzy, którzy w nich uczestniczą. Zatem nie można powiedzieć, że zdobycie złotego medalu czyni wino najlepszym w danej kategorii, bo złoty medal zdobywa się za uzyskanie określonej liczby punktów. Nie zmienia to faktu, że można powiedzieć o laureacie dostępnym w Lidlu, czyli winie Fortezza, że to doskonałe wino. Rok 2014 był w Toskanii bardzo trudny dla winiarzy, a producentom laureata udało się zrobić wino bardzo dobrej klasy" - powiedział nam Tomasz Prange-Barczyński.  

 

Na koniec: mamy nadzieję, że Fortezza Dei Colli Chianti Classico Riserva pojawi się również w polskiej ofercie Lidla.

 

 

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska