Znacie młodzieżowe słowo roku 2017?

2017-12-13
Znacie młodzieżowe słowo roku 2017?

Młodzież zna i używa, starsi nie będą wiedzieli za bardzo, o co chodzi. Wybrano młodzieżowe słowo roku 2017.

Plebiscyt cieszy się niezwykła popularnością od lat. W tym roku oddano ponad 5000 głosów. 417 (najwięcej) dostał rzeczownik „sztos”. Tyle tylko, że słowo wygrało w zeszłym roku. Drugie miejsce zajął „dwudzionek” (269 głosów). To neologizm, który miałby zastąpić słowo „weekend”. Ale pewnie nie zastąpi, ponieważ z prób zastąpienia „weekendu” śmiał się już Julian Tuwim. Zatem i „dwudzionek” został odrzucony.

 

Wygrało słowo z trzecią liczbą głosów (227). Brzmi ono... „XD” (w komunikacji pisanej) lub „iksde” (w komunikacji mówionej i pisanej).

 

Jak czytamy na stronie sjn.pwn.pl (Słownik Języka Polskiego) „rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary)”.

 

Słowu gratulujemy. Obiecujemy, że będziemy używać. XD.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska