Polska moneta zostanie jedną z najdroższych na świecie?

2017-12-14
Polska moneta zostanie jedną z najdroższych na świecie?

Dom aukcyjny Classical Numismatic Group INC wystawił na sprzedaż monetę o nominale 100 dukatów, wybitą za czasów panowania króla Zygmunta III Wazy. Sprzedający przewiduje, że numizmat może osiągnąć cenę nawet 2 milionów dolarów!

Jak podaje serwis historykon.pl, polska moneta ma szansę zostać jedną z najdroższych w historii. Jej wartość jest determinowana przez kilka czynników. Jedną z nich jest rozmiar i waga – moneta ma bowiem aż 7 centymetrów średnicy i waży 348,31, czyli tyle, co 54 pięciozłotówki! Drugą jest jej znikoma dostępność – moneta została wybita, aby uczcić zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem w 1621 roku i nigdy nie znajdowała się w obiegu, służąc głównie jako podarunek. Szacuje się, że powstało zaledwie kilka jej sztuk. Trzecia to materiał, z którego została wykonana – jest to złoto próby 967.

 

Moneta została zaprojektowana przez pochodzącego z Schaffhausen w Szwajcarii, a mieszkającego w Gdańsku Samuela Ammona. Wspomniany portal historyczny twierdzi, że był on jednym z najwybitniejszych ówczesnych europejskich medialierów. Poprzednio moneta została sprzedana prywatnemu kolekcjonerowi z Niemiec, który zapłacił za nią 1,38 milionów dolarów. W aukcji brał udział również Zamek Królewski, jednak został przelicytowany.

 

Jeśli numizmat uda się sprzedać za około 2 miliony dolarów, trafi on do pierwszej dwudziestki najdroższych monet w historii. Na pierwszym miejscu znajduje się Flowing Hair Dollar, za którego w 2013 roku zapłacono ponad 10 milionów dolarów.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska