W tym europejskim kraju za posiadanie narkotyków nie pójdziesz już siedzieć

2017-12-15
W tym europejskim kraju za posiadanie narkotyków nie pójdziesz już siedzieć

Ustawodawcy w Norwegii postanowili zrezygnować z karania za posiadanie narkotyków na rzecz profilaktyki oraz leczenia.

Norwegia jest pierwszym krajem skandynawskim, który zdecydował się na taki krok. Za zaprzestaniem karania ludzi za posiadanie narkotyków opowiedzieli się posłowie czterech ośmiu partii, zasiadający w Stortingu, czyli norweskim parlamencie. Byli to przedstawiciele Norweskiej Partii Pracy, Norweskiej Partii Lewicy, Norweskiej Socjalistycznej Partii Lewicy oraz – co ciekawe – Norweskiej Partii Konserwatywnej. Za zmianą prawa opowiedziało się 133 ze 175 posłów.

 

Dlaczego norwescy posłowie zdecydowali się na taki krok? Ich zdaniem karanie ludzi mających problem z narkotykami to droga donikąd i lepszym pomysłem jest zwiększenie wysiłków związanych z profilaktyką i leczeniem uzależnionych, a co za tym idzie przeniesieniem odpowiedzialności z resortu sprawiedliwości na ministerstwo zdrowia.

 

Sveinung Stensland, który jest przewodniczącym komisji zdrowia w Stortingu, tak skomentował wynik głosowania:

 

„To zajmie trochę czasu, ale chcemy zmienić pewną wizję. Ci, którzy mają problem z uzależnieniem od pewnych substancji powinni być traktowani jak chorzy, a nie jak przestępcy, którym grożą klasyczne kary, takie jak grzywna albo pozbawienie wolności.”

 

W 2014 roku (wtedy po raz ostatni sporządzono taką statystykę) w Norwegii odnotowano 266 zgonów związanych z zażywaniem narkotyków.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska