Oto najdroższy obraz na polskim rynku sztuki

2017-12-19
Oto najdroższy obraz na polskim rynku sztuki

„Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego osiągnęło na aukcji rekordową kwotę. Jego nabywca zapłaci za niego 4 mln 366 tysięcy złotych (w tym opłaty aukcyjne).

Aukcja, na której padła rekordowa kwota, odbyła się w domu aukcyjnym DESA Unicum. Już sama cena wywoławcza świadczyła o tym, że mamy do czynienia z dziełem nieprzeciętnym – została bowiem ustalona na poziomie 800 tysięcy złotych. Jak informuje serwis Business Insider Polska, początkowo w licytacji brało udział sześciu kolekcjonerów sztuki. Kiedy cena osiągnęła 2 miliony złotych, na placu boju pozostało jedynie dwóch. Przebijali oni nawzajem swoje oferty do momentu, gdy jeden z nich zadeklarował chęć kupienia „Macierzyństwa” za 3 mln 700 tysięcy złotych – wówczas jego konkurent się wycofał. Na tym jednak wydatki zwycięzcy się nie kończą – będzie musiał jeszcze uiścić opłaty aukcyjne, a cała transakcja zamknie się w kwocie 4 milionów 366 tysięcy złotych. Poprzednim najdroższym obrazem na polskim rynku sztuki było dzieło Jana Matejki „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego”, które zostało sprzedane w czerwcu 2017 roku za 3 miliony 200 tysięcy złotych.

 

Wyspiański namalował „Macierzyństwo” w 1904 roku. Na obrazie widzimy Teodorę Teofilię Pytko (żonę artysty) trzymającą na rękach jedno z ich dzieci. Pierwszy raz obraz pojawił się na aukcji w 2007 roku. Wtedy zapłacono za niego 620 tysięcy złotych. „Obraz ten należy do najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej” – podkreśla prezes Domu Aukcyjnego Juliusz Windorbski.

 

Niedawno na aukcję trafiła również wyjątkowa polska moneta o nominale 100 dukatów, wybita za czasów panowania króla Zygmunta III Wazy. Jej cena wywoławcza to 2 miliony dolarów.

 

foto: materiały prasowe Desa Unicum

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska