Wielki powrót Amigi

Wielki powrót Amigi

Łezka kręci się w oku, gdzie te czasy minęły. Nawet jeśli nie mieliście osobiście, czy jak kto woli na własność, wiekopomnej Amigi, to na pewno mieliście znajomego, lub kogoś w rodzinie, kto ją posiadał. Ogólnie kiedy przyszło już człowiekowi zasiąść przed wspomnianą przyjaciółką( amiga z hiszpańskiego), czas przestawał mieć znaczenie.

Z tym powrotem to trochę nie do końca tak jak sobie zapewne wyobrażacie. Nikt nagle nie zacznie na masową skalę wskrzeszać pradawnych komputerów. Jednak najważniejsze jest to, że czasy młodości możemy przypomnieć sobie dzięki kultowym grom dostępnym kiedyś na tej platformie. A obecnie nawet z poziomu przeglądarki.

 

Niedawno serwis archive.org, trudniący się gromadzeniem i udostępnianiem wszelakich archiwalnych zasobów multimedialnych, wzbogacił się właśnie o setki, żeby nie powiedzieć tysiące, kultowych tytułów jakie obsługiwała Amiga. Pośród których znajdziemy miedzy innymi takie jak:

- Bubble Bobble

 

 

- Lemmingi

 

- R Type

 

To oczywiście tylko niektóre, bo z gier które możecie pamiętać, są również: Deluxe Paint; Frontier: Elite 2; Double Dragon; Project X; Arkanoid, czy choćby Maze Man.

 

Poniżej możecie również zobaczyć kwintesencję tego co było najlepsze, na różnych wersjach legendarnej już Amigi, czyli tak zwane platformówki:

 

Nie wszystkie gry były równie udane, ale tutaj to pewnie w dużej mierze kwestia gustu, bądź sentymentu jakim gracz darzy poszczególną produkcję. Po załączonym filmiku widać, że przez ostatnie lata, grafika komputerowa, przeszła jednak pewną metamorfozę:

 

W wielkim skrócie, czym była Amiga? To jeden z pierwszych komputerów, które możemy nazwać mianem osobistych. Debiutujące modele do sprzedaży trafiły w połowie lat 80. dzięki również już odrobinę zakurzonej legendzie, firmie Commodore. Na początku swojej drogi, wielozadaniowy system operacyjny Amigi był niedoścignionym wzorem dla innych firm softwarowych, pośród których znajdował się m.in. obecny gigant Microsoft. Stworzona w 1994 roku AmigaCD32 była pierwszą na świecie, 32-bitową konsolą do gier, posiadającą czytnik CD. Do dziś uważa się ją za protoplastę hitu firmy Sony, czyli konsoli PlayStation.


Dlaczego Amiga nie przetrwała próby czasu, i dziś przywołujemy ją jedynie jako wspomnienie? Na to składa się wiele powodów, głównym zapewne był upadek samego amerykańskiego producenta, firmy Commodore International, w tym samym roku kiedy wypuszczono wspomniany już model AmigaCD32. Niektórzy mówią że problemem Amigi było niezrozumienie faktycznych potrzeb konsumenta, inni uważają że chodziło o stawianie na przestarzałe technologie, i nie umiejętność podążania z duchem czasu. Czasami wskazuje się na nie najlepszy marketing spółki matki. Zapewne wszystko to złożyło się w całość. Na szczęście dla wszystkich, którzy jeszcze pamiętają tamte komputery, gry którymi pasjonowaliśmy się, te kilkadziesiąt już lat temu, nie uległy całkowitemu zapomnieniu. Zostały odkurzone i pomału wracają do łask.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska