Lubisz grać? Możliwe, że jesteś chory psychicznie

2017-12-28
Lubisz grać? Możliwe, że jesteś chory psychicznie

Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że zbyt ochocze oddawanie się graniu w gry komputerowe nosi znamiona choroby psychicznej. Schorzenie ma w 2018 roku zostać wpisane na listę takich chorób.

Gry komputerowe już od pewnego czasu nie są uważane za dziecinną rozrywkę. To przede wszystkim potężny biznes, warty setki miliardów dolarów, którego wartość stale rośnie. Nic więc dziwnego, że grom – a właściwie graczom – postanowiła się przyjrzeć bliżej Światowa Organizacja Zdrowia. I doszła do wniosku, że uzależnienie od wirtualnej rozrywki powinno zostać uznane za chorobę psychiczną.

 

Nie oznacza to rzecz jasna, że każdy, kto lubi spędzać czas przy konsoli lub komputerze zostanie z automatu uznany za chorego. Aby doszło do uzależnienia, muszą zostać spełnione trzy wymienione przez WHO warunki. Pierwszy z nich to utrata zdolności kontrolowania czasu podczas grania, drugi to uznanie wspomnianej czynności za najważniejszą w życiu, a trzecia – kontynuowanie kompulsywnego grania pomimo występowania negatywnych konsekwencji (na przykład utraty pracy albo zdrowia).

 

Niektóre źródła informujące o zamiarach Światowej Organizacji Zdrowia sugerują jednak, że powodem wpisania uzależniania od gier na listę chorób nie jest troska o graczy, a… pieniądze. Gry wideo są popularne głównie wśród ludzi młodych, którzy w tym przypadku mogą zostać uznani za „grupę podwyższonego ryzyka”, a co za tym idzie – będą musieli się liczyć z podniesieniem składki na ubezpieczenie zdrowotne. Według informacji podawanych przez tvn24.pl, w Polsce jest około 16 milionów graczy, a problem może dotyczyć 15% z nich.

 

My jednak wolimy dostrzegać dobre strony – jakiś czas temu informowaliśmy, że gracze dłużej wytrzymują w łóżku.

 

foto: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska