Masz problemy z pobudkami? Jesteś mądrzejszy niż wszyscy inni

sen
2018-01-04
Masz problemy z pobudkami? Jesteś mądrzejszy niż wszyscy inni

Czy jesteś jedną z tych osób, które potrzebują młota pneumatycznego, aby jego dźwięk rano wyrwał cię z łóżka? Czy nadużywasz przycisku drzemki w telefonie? Gdybyś mógł, spałbyś do południa każdego dnia? Jesteś mądrzejszy od innych.

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, mamy dobrą wiadomość. Nauka potwierdza, że prawdopodobnie jesteś mądrzejszy i szczęśliwszy niż ludzie, którzy wstają raniutko i są obudzeni już po pierwszym alarmie.

 

Z badań opublikowanych pod tytułem „Dlaczego sowy są bardziej inteligentne” wynika, że ludzie, którzy kontrolują, kiedy idą spać, a kiedy się budzą, są bardziej inteligentni, bardziej kreatywni i ogólnie szczęśliwsi niż ci, którzy robią coś przeciwnego.

 

Badanie zostało prowadzone przez naukowców Satoshi Kanazawę i Kaję Perinę. Ich sugestia jest taka, że przycisk drzemki (w telefonie, na budziku) jest nowym wynalazkiem technologicznym i czymś, czego ludzie nie mieli jeszcze do niedawna. Oznacza, że ewolucyjnie nie jesteśmy wyposażeni w luksus spania do oporu i ignorowania życiowych obowiązków.

 

Ale jeśli jednak to robimy, wydłużając sen, to wspomniani naukowcy twierdzą, że jesteśmy inteligentniejsi, ponieważ przedkładamy własną wolę nad życiową konieczność. Szybciej się dostosowujemy, adaptujemy do nowości. Nie wstając słuchasz swojego ciała i swoich potrzeb, a nie przestrzegasz zasad, co według autorów oznacza większą kreatywność i niezależność.

 

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska