Popularny lek przeciwbólowy zmniejsza płodność

2018-01-09
Popularny lek przeciwbólowy zmniejsza płodność

Wygląda na to, że młodzi mężczyźni nie powinni przesadzać z ibuprofenem. Leki zawierające tę substancję, popularne przeciwbólowe i przeciwzapalne preparaty, mogą zmniejszać płodność i mieć jeszcze kilka innych negatywnych dla zdrowia skutków ubocznych.

Leki zawierające ibuprofen dostępne są wszędzie i kosztują grosze. Zażywamy je wszyscy. Chyba jednak nie wszyscy powinniśmy. Badania przeprowadzone na grupie mężczyzn w wieku 18-35 lat wykazały, że ten lek przeciwbólowy wywołuje problemy z płodnością i zwiększa ryzyko hipogonadyzmu. To ostatnie schorzenie polega na tym, że gonady (jądra i jajniki, u obu płci) nie produkują kluczowych hormonów, w tym w przypadku mężczyzn testosteronu. Dotychczas uważano, że hipogonadyzm dotyka tylko staruszków i palaczy tytoniu.

 

Samo używanie ibuprofenu zmniejsza poziom testosteronu, kluczowego męskiego hormonu, który odpowiada m.in. za pożądanie i sprawność w łóżku. Spadek u osób poddanych badaniu wyniósł aż jedną czwartą (przez 6 tygodni).

 

Dr David Kristensen z Uniwersytetu w Kopenhadze, którego zespół prowadził badania, powiedział: „W badaniu klinicznym, które trwało 7 lat, a w którym wzięło udział 1000 mężczyzn, wykazaliśmy, że młodzi mężczyźni zażywający ibuprofen osiągali stan kliniczny zwany „skompensowanym hipogonadyzmem”, polegający na dysfunkcji narządów rozrodczych. Stan ten znany był dotąd z występowania u starszych mężczyzn i związany z był zaburzeniami reprodukcyjnymi i fizycznymi”.

 

Ibuprofen jest jednym z tych leków, których spożycie wzrasta najszybciej. Biorą go zwykli ludzie, na wszelkiego rodzaju dolegliwości, ale także sportowcy, by podnieść próg bólu.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska