Tysiące rzadkich maszynopisów i pierwszych wydań książek Stephena Kinga zniszczonych

2018-01-19
Tysiące rzadkich maszynopisów i pierwszych wydań książek Stephena Kinga zniszczonych

Duża część prywatnej kolekcji prac Stephena Kinga została zniszczona – zalana została piwnica, w której znajdowały się między innymi oryginalne maszynopisy „Oczu smoka” i opowiadania „Ciężarówki”, na podstawie którego powstał film „Maksymalne przyspieszenie”.

W takie nieszczęście aż trudno uwierzyć. Kolekcja, o której mowa, należała do Geralda Wintersa – wielkiego miłośnika twórczości Kinga, który spędził dwadzieścia lat na podróżowaniu po świecie i kolekcjonowaniu maszynopisów i pierwszych wydań jego książek. Ambicją Wintersa było otworzenie muzeum poświęconego amerykańskiemu pisarzowi i jego twórczości.

 

Nieszczęśliwy wypadek sprawił jednak, że dzieło życia Wintersa poszło na marne. Piwnica, w której czasowo przechowywał całą swoją kolekcję została całkowicie zalana na skutek pęknięcia rury doprowadzającej wodę. Według doniesień lokalnych mediów poziom wody w piwnicy wynosił ponad metr. Smutku całej sprawie dodaje fakt, że Winters nie przechowywał stale swoich skarbów w piwnicy – przeniósł je tam tymczasowo na czas reorganizacji pomieszczenia piętro wyżej. Kolekcjoner jest zdewastowany całą sytuacją – powiedział, że zniszczeniu uległo 90 procent jego zbiorów, których już nigdy nie uda się odzyskać. Zbierane przez niego pamiątki nie były związane tylko ze Stephenem Kingiem – wśród zniszczonych książek były również egzemplarze podpisane przez Johna Tolkiena i George’a R.R. Martina.

 

Jakiś czas temu pisaliśmy o zniszczeniu innego obiektu związanego z twórczością Kinga – na skutek uszkodzenia przez burzę ścięty został ponad 200-letni dąb, który odgrywa dużą rolę w filmowej adaptacji Skazanych na Shawshank w reżyserii Franka Darabonta.

 

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska