World Of Warships Blitz – recenzja

World Of Warships Blitz – recenzja

Jedna ze sztandarowych produkcji studia Wargaming doczekała się swojej mobilnej wersji – my już w nią graliśmy i chętnie dzielimy się wrażeniami!

Chociaż studio Wargaming tworzy gry od końca lat dziewięćdziesiątych, a ich strategie turowe z serii Massive Assault cieszyły się uznaniem zarówno graczy, jak i krytyków, to dopiero rok 2010 był przełomowym dla firmy. Na rynek trafiła wówczas gra MMO World Of Tanks, w której gracze mogli uczestniczyć w potyczkach czołgów. Bitwy pancerne wyjątkowo przypadły graczom do gustu – w 2013 roku liczba zarejestrowanych graczy przekroczyła 50 milionów! Nic zatem dziwnego, że studio postanowiło pójść za ciosem – w 2013 roku na rynek trafił tytuł World Of Warplanes poświęcony bitwom w przestworzach, a dwa lata później World Of Warships, w którym sterujemy okrętami wojennymi. Po wersjach pecetowych przyszedł czas na mobilne – najpierw stworzono kieszonkową wersję World Of Tanks, a teraz przyszedł czas na to, aby i bitwy morskie można było rozgrywać na ekranach smartfonów i tabletów.

 

World Of Warships Blitz – czym różni się od wersji na komputer?

Mobilna wersja World Of Warships otrzymała słowo Blitz w tytule – podobnie jak wcześniej World Of Tanks. Gra wygląda podobnie, jak wersja pecetowa, chociaż oczywiście ze względu na platformę niezbędne było wprowadzenie pewnych zmian oraz ograniczeń. Najważniejsze z nich dotyczą oczywiście sterowanie, które musiało zostać przystosowane do ekranów dotykowych. Ekipa odpowiedzialna za port wywiązała się ze swojego zadania wzorowo – sterowanie jest intuicyjne, a przyzwyczajenie się do niego bezproblemowe. Inna zmiana dotyczy samej rozgrywki – liczbę graczy zredukowano i bitwy są toczone w modelu siedmiu na siedmiu graczy. Konsekwencją takiego ruchu jest znaczne skrócenie czasu ich trwania, co w przypadku gry mobilnej jest pomysłem zdecydowanie trafionym. Oprócz standardowego trybu PvP mamy również możliwość przejścia kampanii, w której gra stawia przed nami rozmaite zadania do wykonania.

 

 

Mamy do wyboru naprawdę sporo okrętów

Jeśli chodzi o same jednostki pływające, to zdecydowanie jest z czego wybierać. Gracze mają do wyboru aż dziewięćdziesiąt legendarnych okrętów produkcji japońskiej, amerykańskiej, rosyjskiej i niemieckiej, które zostały podzielone na cztery kategorie: niszczyciele, pancerniki, krążowniki i lotniskowce. Każdy z nich ma swoją własną specyfikę i cechy charakterystyczne, co czyni rozgrywkę ciekawszą i bardziej zróżnicowaną. Jedne są większe i wolniejsze, przez co stanowią łatwiejszy cel dla przeciwnika, ale dysponują większą siłą ognia. Inne z kolei są o wiele zwrotniejsze i łatwiejsze do manewrowania, ale są w stanie wyrządzić zdecydowanie mniejsze szkody. W samej rozgrywce kluczowa jest taktyka – musimy mieć oczy dookoła głowy i dokładnie monitorować sytuację. Nie możemy poświęcać całej uwagi na zniszczenie jednego okrętu, bo inny może nas zaskoczyć od tyłu. Ważne jest też mądre wykorzystywanie ukształtowania terenu na mapie – z jednej strony możemy kryć się za wysepkami, ale z drugiej uważać, a przeciwnik nie przyparł nas do muru.

 

A jak to wygląda i brzmi?

Oprawa audiowizualna zasługuje na pochwałę. Świetnie wyglądają same okręty, które zostały odwzorowane w możliwie najdrobniejszych detalach, doskonale prezentują się również animacje samego morza oraz wybuchy pocisków, którymi ostrzeliwujemy wrogą flotę. Wysoki poziom oprawy graficznej, a także skomplikowanie rozrywki ma jednak swoją cenę – World Of Warships Blitz jest grą, która w zastraszającym wręcz tempie pożera baterię telefonu. Jeśli zechcemy umilić sobie na przykład oczekiwanie na autobus rundką w WOWB, to lepiej pamiętajmy o zabraniu ze sobą powerbanka – nawet krótka rozgrywka może sprawić, że telefon nie wytrzyma do końca dnia bez podpięcia do źródła zasilania.

 

Gra jest dostępna za darmo, więc żadnym zaskoczeniem nie jest fakt, że znajdziemy w niej mikropłatności, dzięki którym ulepszymy naszą flotę. World Of Warships Blitz jednak nie wymusza korzystania z nich i spokojnie możemy się bez nich obejść.

 

W World Of Warships Blitz zagramy na urządzeniach z systemem Android w wersji 4.4 lub nowszym oraz iOS od 8 w górę.

 

foto: materiały promocyjne

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska