Jak zrobić kolorowe drinki z wódką?

2018-01-31
Jak zrobić kolorowe drinki z wódką?

Czasami impreza przenosi się do domu i można wtedy pić wódkę z kieliszków. Tyle tylko, że drinki domowej roboty są efektowne i pozwalają zazwyczaj na troszkę dłuższą balangę. Proste kolorowe drinki z wódką można wykonać bardzo szybko.

Żeby robić trójkolorowe drinki lub nawet wielokolorowe drinki trzeba się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. Jego część: zestaw barmański, zostanie na zawsze. Przyda się na całe życie, nawet kiedy dostaniemy bardziej zaawansowane przepisy na domowe drinki. W skład zestawu wchodzi shaker, szklanka, sitko, łyżka i miarka barmańska. Tyle być musi, reszta to opcja.

 

Druga sprawa w procesie przygotowywania kolorowych drinków alkoholowych to składniki nie będące alkoholami. Trzeba mieć dużo lodu, najczęściej cytrynę i limonkę, cukier, sól, pieprz, rurki, syrop cukrowy. W zależności od drinka także różne syropy, zioła (mięta), tabasco. Oraz soki: sok pomarańczowy, pomidorowy, żurawinowy. Nie jest tego mało, jak widzicie, no ale efekt może być fantastyczny.

 

Tworzenie barku

 

Wreszcie ostatnia recepta na to jak robić kolorowe drinki w domu, to barek. Wódka koniecznie, ale także inne alkohole. Trochę tego w barku musi być. Z czasem trzeba zaopatrzyć się w whisky, bourbona, rum, tequilę, koniak... Barek można powiększać stopniowo. Do mocnych alkoholi potrzebne będą też likiery (pomarańczowy, np. Grand Marnier, ziołowa Angostura, Curacao, Grenadyna, Kahlua, inne), gdyż to one zmieniają kolor alkoholi.

 

Być może brzmi to dla was przerażająco, ale naprawdę większość składników starcza na długo, a uzupełnianie barku z czasem wchodzi w nawyk. Tak samo jak zakupy odpowiednich składników przed spodziewanym spotkaniem.

 

Przepisy na kolorowe drinki z wódką

 

Zacznijmy od czegoś prostego. A najprostszym drinkiem, właściwie kolorowym szotem, jest Wściekły Pies. Można go wykonać klasycznie, gdzie na dno kieliszka wlewamy syrop malinowy, a po ściance wódkę. Zwieńczamy wszystko kroplą lub kilkoma kroplami Tabasco. Kolorowe Wściekłe Psy wykonujemy identycznie, zastępując syrop malinowy innymi.

 

Drugim drinkiem jest Śrubokręt (Screwdriver). To najprostsza z możliwych kombinacji z wódką, polegająca po prostu na wódce z sokiem. Można go jednak zrobić profesjonalnie, wlewając wódkę i sok najpierw do shakera, a nie do szklanki. Wstrząsa się wszystko z lodem, a napój będzie naprawdę zimny. Przy tej okazji trik barmański: podczas przygotowywania każdego domowego drinka szklankę warto wypełnić lodem na te kilka minut. Przed przelaniem napoju z shakera lód usuwamy, dzięki czemu szklanka jest zimna.

 

Śrubokręt klasyczny robimy używając soku pomarańczowego, ale idealne będą też wszelkie inne. Sok z granatu, żurawinowy, grejpfrutowy czy dostępne teraz w sklepach mieszanki sprawdzą się równie dobrze. Z kolei drink z sokiem pomidorowym, z dodatkiem pieprzu, soli i Tabasco, będzie się nazywał specjalnie: to Krwawa Mary.

 

Niektóre drinki są prostą wariacją na temat innych. Np. Vodka Sunrise (wersja z wódką Tequila Sunrise) to Śubokręt z dodatkiem Grenadyny lub soku malinowego. Najprostszy drink domowy robi się wówczas dwukolorowy. Pamiętać tylko trzeba, żeby syrop dodać na końcu, drink stanie się dwukolorowy. Z kolei Blue Ocean to wódka z sokiem grejpfrutowym, ale dodatkiem niebieskiego Curacao i syropu cukrowego.

 

Vodka Sour to wódka z sokiem z cytryny (wyciśniętym), syropem cukrowym i lodem. Szklankę należy ozdobić cukrem. A dla większego efektu do shakera dodaje się pianę z kurzego białka. Wówczas drink będzie z pianką.

 

Pomysłów na drinki z wódki, soku, ewentualnie likierów i dodatków jest całe mnóstwo. Naprawdę warto eksperymentować, szukać podczas przygotowywania drinków własnych smaków i połączeń. Zacząć od czego prostego, a potem stopniowo dodawać składniki, połączenia, własne patenty. To w rzeczywistości prostsze niż się na początku wydaje.

 

Fot: iStock

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska