Słynny obraz z nagością zdjęty ze ściany galerii

2018-02-02
Słynny obraz z nagością zdjęty ze ściany galerii

Nie obawiajcie się, to nie cenzura. Chodzi o wszczęcie dyskusji o wszechobecnej nagości. Wygląda na to, że Brytyjczycy wpadli na niezły pomysł...

Obraz ukazuje nagie nimfy kuszące przystojnego młodzieńca, prawdopodobnie prowadząc do jego zguby. To erotyczna wiktoriańska fantazja. Czy jest zbyt odważna? W obecnym klimacie nieodpowiednia i obraźliwa dla współczesnej publiczności?

 

Galeria Sztuki z Manchesteru postanowiła zagrać z publicznością w kontrowersyjną grę. Usunęła obraz „Hylas i nimfy” Johna Williama Waterhouse'a. To jedno ze słynniejszych dzieł malarza. Jednocześnie ze sklepu zostały usunięte pocztówki obrazu.

 

Ale to nie wszystko. Obraz został zdjęty i zastąpiony obwieszczeniem wyjaśniającym, że miejsce jest teraz dostępne dla publiczności, która ma poczuć się „zachęcona do rozmów o tym, jak pokazuje się i interpretuje dzieła sztuki w przestrzeni publicznej”. Obok leżą karteczki „Post-it”. Można opisać swoją reakcję i nakleić na ścianę – miejsce po obrazie.

 

Clare Gannaway, kuratorka sztuki współczesnej, powiedziała, że celem akcji usunięcia obrazu jest sprowokowanie debaty, a nie cenzura.

 

Praca Waterhouse'a zwykle wisi w sali „W pogoni za pięknem”, która eksponuje kolekcję dzieł z końca XIX wieku, ukazującą mnóstwo żeńskich ciał.

 

Cała akcja jest artystyczną formą debaty z akcjami #metoo, czy Time's Up dotyczącymi molestowania seksualnego i napaści. Zdjęcie obrazu to – jak podkreślają w galerii – akt artystyczny. Ciekawe jak uda się debata...

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska