Dlaczego chce nam się palić, gdy pijemy alkohol?

2018-02-06
Dlaczego chce nam się palić, gdy pijemy alkohol?

Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać naukowcy. I oczywiście ją znaleźli!

Chyba większość z nas znalazła się kiedyś w podobnej sytuacji, nawet jeśli sięgnięcie po paczkę papierosów nie jest jedną z pierwszych czynności, które wykonujemy po przebudzeniu – bawimy się na imprezie, pijemy jednego, drugiego, trzeciego drinka… I nagle zdajemy sobie sprawę, że w tej chwili nic nie umiliłoby chwili tak, jak zapalenie papierosa. A dlaczego właściwie tak się dzieje?

 

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy, a konkretnie zespół doktora Johna Daniego – neurobiologa i eksperta od mechanizmów uzależnień z Uniwersytetu w Pensylwanii. Jego zdaniem to zjawisko ma dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest wpływ nikotyny na naszą pamięć. Zespół doktora Daniego przeprowadził badania, z których wynikało, że nikotyna wspomaga tworzenie nowych obszarów w pamięci:

 

„Nikotyna wzmacniała połączenia neuronów nawet do 200 procent. To zjawisko odpowiada za tworzenie się nowych formacji w pamięci. Odkryliśmy, że nikotyna wzmacnia synaptyczne połączenia tylko wtedy, gdy tak zwane centra nagród, wysyłają dopaminowy sygnał.”

 

Wspomniana dopamina jest drugim czynnikiem, który sprawia, że tak chętnie sięgamy na imprezach po papierosa. Nikotyna i alkohol (spożywane osobno!) zwiększają jej poziom. Na imprezach jedno napędza drugie – gdy pijemy, czujemy się dobrze, a gdy chcemy się poczuć jeszcze lepiej, sięgamy po papierosa. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to dobry pomysł – połączenie tych dwóch substancji wyzwala hormony stresu blokujące wydzielanie dopaminy.

 

No i powoduje o wiele gorszego kaca, niż sam alkohol.

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska