2018-02-09
Smartfony i Polacy: jesteśmy uzależnieni

Chyba od żadnego urządzenia w historii nie byliśmy jako społeczeństwo tak zależni, jak od smartfona. Badania nie pozostawiają wątpliwości, że jako naród mamy problem.

Zaczynamy z nim dzień i zasypiamy mając go pod ręką. Smartfon jest pierwszą rzeczą, po którą ponad połowa Polaków sięga zaraz po przebudzeniu. Aż dwie trzecie z nas deklaruje, że ostatnie chwile przed zaśnięciem spędza także ze smartfonem.

 

W sondażu „Smart(fonowe) relacje”, zrealizowanym przez Ipsos na zlecenie Huaweia, co dziesiąty badany przyznał, że... śpi ze smartfonem w łóżku. Badanie dowodzi, że większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tego urządzenia – ponad 40 proc. badanych przyznaje, że zawróci do domu po zapomniany telefon, ryzykując spóźnienie do pracy.

 

Nasza potrzeba bycia w kontakcie i śledzenia aktywności znajomych czy wydarzeń ze świata jest tak wielka, że 66 proc. z nas tuż przed zaśnięciem nadrabia czytanie służbowych maili, wymienia się wiadomościami z przyjaciółmi, czy przegląda serwisy społecznościowe.

 

Prawie trzy czwarte respondentów (74 proc.) przed snem kładzie swój smartfon w pobliżu łóżka, a 11 proc. zabiera go do łóżka i przechowuje do rana na przykład pod poduszką. Zaledwie 5 proc. z nas zostawia wieczorem swój smartfon w pokoju innym niż sypialnia.

 

Ponad połowa badanych (51 proc.) zaraz po przebudzeniu sięga nie po filiżankę kawy, ale po telefon i rozpoczyna dzień przeglądem najnowszych informacji, czy przesłaniem „dzień dobry” najbliższym osobom. Prawie jedna trzecia (28 proc.) dociera ze smartfonem do łazienki, gdzie staje się on towarzyszem porannej toalety.

 

Aż 95 proc. Polaków deklaruje, że zabiera ze sobą telefon wychodząc z domu. Ponad połowa (53 proc.) przyznała, że zabiera go nawet wtedy, gdy wychodzi na chwilę. Z kolei 43 proc. badanych stwierdziło, że gdy zapomni telefonu, wróci po niego - nawet jeśli będzie oznaczało to spóźnienie do pracy lub szkoły.

 

Telefonu używamy przede wszystkim do wysyłania wiadomości przez różne komunikatory (88 proc.), do robienia zdjęć (84 proc.) i bycia obecnym w social mediach (73 proc.). Ponad połowa badanych (52 proc.) przyznała, że ma telefon pod ręką przez ponad 13 godzin w ciągu doby, niezależnie od tego, czy go używa czy nie. Co więcej, 27 proc. osób stwierdziło, że używa telefonu aktywnie przez nawet 4 godziny dziennie.

 

Fakt, że mamy telefon przy sobie będąc w pracy bądź w drodze, nie budzi większego zdziwienia. Okazuje się jednak, że wielu z nas nie rozstaje się z nim spędzając czas w domu. Pomijając poranne i wieczorne „spotkania ze smartfonem”, ponad połowa Polaków (51 proc.) deklaruje, że zabiera telefon do kuchni, 32 proc. zabiera go ze sobą udając się do pokoju dziecięcego (pytanie dotyczyło rodziców dzieci do lat 12), również 32 proc. idzie z telefonem do... toalety.

 

Badanie „Smart(fonowe) relacje” wykonane zostało przez Ipsos na zlecenie Huawei w styczniu 2018 roku. Jest częścią kampanii #AddictedToYou, która zachęca do refleksji nad przywiązaniem do telefonów i nad ilością poświęcanego im czasu i uwagi.

 

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska