Dlaczego (czasami) single mają lepiej?

2018-02-13
Dlaczego (czasami) single mają lepiej?

Żonaci żyją dłużej i mają więcej seksu. Czy to znaczy, że nie ma żadnego sensu bycia singlem? Nie do końca.

Badania kontra badania. Jak my to kochamy. Wszystko wskazuje na to, że to osoby poszukujące lub świadomie samotne – czyli single – mają gorzej. Żonaci lub w związkach częściej się kochają, są spokojniejsi, rzadziej zapadają na depresję, wreszcie żyją dłużej.

 

Bycie singlem nie ma więc żadnych zalet? Otóż nie. „Bussines Insider” zebrał wszystkie argumenty naukowe, które są na korzyść singli. Jak się okazuje, w życiu zawsze jest coś za coś. Bycie singlem też ma zalety.

 

Pierwszy punkt jest oczywisty: osoby samotne mają lepsze kontakty społeczne. To jasne, ponieważ jeśli są uwikłane w długotrwałe związki, są bardziej wolne. Mają więcej czasu na spotkania, rozmowy, korzystanie z życia.

 

Towarzystwo, romantyczna relacja, bycie w związku, są jednak podstawową ludzką potrzebą. „Business Insider” cytuje profesora psychologii Williama Chopika: „Kilku naprawdę dobrych przyjaciół w pobliżu robi ogromną różnicę dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia”. Zatem będąc samotnym jednak trzeba się otaczać życzliwymi ludźmi, a relacje z nimi powinny być jak najgłębsze.

 

Single żyją krócej, ale zdrowiej. Zwłaszcza w ostatnich czasach, naznaczonych popularnością siłowni i sportu w ogóle. Mają więcej czasu na zajęcia dodatkowe, w tym właśnie sportowe. „Business Insider” cytuje badanie, które wskazuje, że osoby samotne często mają mniej tkanki tłuszczowej i niższy wskaźnik BMI. Bycie żonatym niekoniecznie musi powodować, że człowiek tyje, ale właśnie to najczęściej robi.

 

Ostatnią korzyścią wspomnianą przez „Business Insider” jest samorealizacja. Single czują się lepiej ze spełnianiem marzeń i ambicji. Z kolei żonaci czują ciągły niedosyt. Związany jest on najczęściej z brakiem czasu na realizacje marzeń.

 

Zatem jednak warto rozważyć odłożenie ożenku na później…

 

No chyba, że uzna się za najważniejsze badania, o których „The New York Post” doniósł w 2017 roku. Dr Julianne Holt-Lunstad, naukowiec z Uniwersytetu Brighama Younga, powiedziała: „Istnieją dowody na to, że izolacja społeczna i samotność znacznie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci”.

 

Wybór należy do was, panowie.

 

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska