Pieniądze dają szczęście. Byle nie było ich za dużo...

2018-02-16
Pieniądze dają szczęście. Byle nie było ich za dużo...

Wiedzieliśmy, że gdzieś jest haczyk!

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Purdue wzięto pod uwagę aż 1,7 miliona osób ze 164 krajów świata. Skorzystały one z ankiety Gallup World Poll. Oceniały swoje samopoczucie, uczucia na co dzień i ogólne zadowolenie z życia.

 

Naukowcy zawęzili badania. Odkryli, że np. w przypadku Amerykanów osoby, których dochód przekracza 95 tys. dolarów rocznie, są najbardziej zadowolone ze swojego życia. Z kolei te, których dochody zawierają się w widełkach 60-75 tys. dolarów, są najbardziej emocjonalne. Zastrzegli jednak, że idealny dochód potrzebny do szczęścia jest różny w różnych częściach świata, a ludzie żyjący w bogatszych regionach potrzebują więcej pieniędzy, by być zadowolonymi z życia.

 

Jak zatem wyjaśnić fakt, że niektórzy bogacze nie są zbyt szczęśliwi? Na podstawie danych naukowcy wyciągnęli wniosek, że ci, którzy zarabiają powyżej pewnego poziomu, mają zwykle niższy poziom zadowolenia z życia, gdyż ich poziom emocjonalności jest niski. Żeby wszystko było dobrze, oba te wskaźniki (zarobki i emocje), muszą ze sobą współgrać.

 

Naukowcy wyjaśniają, że kiedy ludzie mają więcej pieniędzy, niż tyle, by wiedzieć, co z nimi robić, a zarabiają więcej, niż potrzebują, to psuje im to nastrój. „Pieniądze są tylko częścią tego, co naprawdę nas uszczęśliwia” - mówi Andrew T. Jebb, szef zespołu naukowców.

 

Teraz już wiemy, że posiadanie wystarczającej ilości pieniędzy, aby żyć wygodnie, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Natomiast posiadanie zbyt dużej ilości pieniędzy nas unieszczęśliwia.

 

Fot: Will z Wall Street/Screen

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska