Burkini ostatecznie zakazane w Cannes

2016-08-16
Burkini ostatecznie zakazane w Cannes

Pod koniec lipca w Cannes weszło w życie rozporządzenie zakazujące muzułmańskim kobietom kąpieli w tradycyjnych, zasłaniających całe ciało strojach. Sprawa wzbudziła kontrowersje, jednak w ten weekend sąd ostatecznie odmówił zawieszenia zakazu.

Burkini to żartobliwa nazwa stroju kąpielowego używanego przez religijne muzułmanki. Jak nietrudno się domyślić, słowo wzięło się ze złączenia dwóch innych – burki i bikini. To strój, który raczej nie pozwala się opalić – zasłania głowę i całe ciało, z wyjątkiem twarzy, dłoni i stóp.

 

28 lipca mer francuskiego Cannes David Lisnard, związany z konserwatywną partią Republikanie, wydał kontrowersyjne oświadczenie. Zabronił mianowicie noszenia burkini na miejskich plażach. Decyzję wytłumaczył obawą o bezpieczeństwo publiczne i troską o świeckość państwa.

 

Krótko po wydaniu zakaz z Cannes został zaskarżony. Za nielegalny uznało go Zrzeszenie Przeciwko Islamofobii we Francji (CCIF) oraz kilka osób prywatnych, skądinąd kobiet. W sobotę merostwo w Cannes poinformowało, że sąd administracyjny w Nicei ostatecznie odrzucił te skargi. Orzekł on, że rozporządzenie Lisnarda jest zgodne z obowiązującymi we Francji przepisami dotyczącymi świeckości państwa.

 

 

CCIF zapowiedziało, że odwoła się również od decyzji sądu. Zrzeszenie jest zdania, że zakaz noszenia burkini może otworzyć furtkę do zabronienia ekspozycji wszelkich symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

 

We Francji wciąż narastają napięcia związane z mniejszością muzułmańską. Głównym powodem jest oczywiście fakt, że kraj stał się w ostatnich miesiącach celem wzmożonych ataków terrorystycznych. Francuzi boją się radykalizmu. Weźmy mera Cannes, który jednak mocno przesadza, nazywając kostium kąpielowy „symbolem islamskiego ekstremizmu”.

 

Zgodnie z rozporządzeniem z Cannes, kobiety, które zjawią się na plaży ubrane w burkini zostaną poproszone o zmianę kostiumu lub opuszczenie plaży. W przypadku nie zastosowania się do prośby w grę wchodzi grzywna wysokości 38 euro.

 

fot. nullplus/iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska