Z czym nosić marynarkę?

2018-03-06
Z czym nosić marynarkę?

Ktoś dowcipny na postawione wyżej pytanie odpowiedziałby zapewne „ze sobą”. I jakkolwiek taka odpowiedź zasadniczo byłaby słuszna, to jednak kwestie związane z noszeniem marynarki i łączeniem jej z innymi elementami garderoby trudno zamknąć w jednym zdaniu.

Chyba każdy facet, który w pewnym momencie życia postanowił porzucić dresy i bluzy z kapturem na rzecz ubrań nieco bardziej eleganckich stanął przed dylematem dotyczącym łączenia marynarki z częściami ubioru. I choć może się wydawać, że noszenie marynarki nie jest jakąś wielką filozofią, to należy pamiętać o kilku zasadach.

Do czego nosić sportową marynarkę?

Wielu mężczyznom wciąż się wydaje, że marynarka może funkcjonować jedynie jako jedna z części garnituru. Jest to rzecz jasna założenie błędne – obok marynarek typowo „garniturowych” istnieją również te zdecydowanie mniej formalne, często nazywane sportowymi (chociaż nie istnieje zbyt wiele sportów, w których założenie tego typu stroju byłoby najszczęśliwszym pomysłem). Marynarkę sportową można z powodzeniem łączyć ze spodniami różnego rodzaju i naszym zdaniem będzie to idealny wybór dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z klasyczną modą męską. Marynarkę tego typu docenią przede wszystkim ci, którzy w ubiorze cenią sobie przede wszystkim komfort i swobodę ruchów. Sportową marynarkę można nosić praktycznie z każdym rodzajem spodni (nawet szortami!) i obuwia – o ile oczywiście nie będzie zbyt formalne. Sneakersy, trampki czy mokasyny – jak najbardziej! Trzeba jednak pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie (o której, niestety, nie każdy wie) – wszystko będzie wyglądać dobrze, pod warunkiem że zadbamy o odpowiedni rozmiar.

Jak zapinać marynarkę?

Na początek skupmy się na marynarkach jednorzędowych, które obecnie przeważają nad dwurzędowymi już na pierwszy rzut oka. Kiedyś potrafiły mieć one nawet cztery guziki. Dziś od dawna raczej nie produkuje się już nawet tych z trzema. Wybór, który was czeka to dwa lub jeden guzik. Co właściwie wychodzi na to samo, bo – tu dochodzimy do jednej z najważniejszych informacji zawartych w tym tekście – i tak będziecie zapinać tylko jeden. W marynarce zapinanej na dwa guziki zawsze zostawiajcie ten dolny odpięty. To jedna z tych zasad, których nie warto łamać. Pierwotnie miało to przydać mężczyźnie swobody ruchu i zapobiec gnieceniu się. Dziś to norma i ni mniej ni więcej tylko znak, że noszący ją facet potrafi się zachować. A przy okazji, na wypadek gdyby marynarki z trzema guzikami jeszcze kiedyś wróciły do łask, obstawiamy, że w nich też jeden guzik dobrze będzie zostawić odpięty. Ten sam, dolny guzik.

Co z marynarkami dwurzędowymi? Kombinacji jest wiele (bo i więcej guzików), ale zasady w przypadku dwurzędowych marynarek nie są tak niezmienne jak w przypadku jednorzędowych. Jeśli zapniesz wszystkie guziki – w porządku, bardzo źle nie będzie. A niezależnie od tego ile rzędów i ile guzików posiada twoja marynarka – odpięcie dolnego guzika w pierwszym rzędzie zawsze będzie dobrym pomysłem. Jedna rzecz zdecydowanie różni marynarki jedno- i dwurzędowe. Te jednorzędowe powinno się odpinać zawsze, kiedy się siada (żeby zapobiec gnieceniu się) i zapinać, kiedy się wstaje. Dwurzędowe lepiej niech zawsze zostają zapięte. Dlaczego? To proste – mają one po prostu więcej materiału z przodu, co powoduje, że rozpięte wyglądają kiepsko.

Czy marynarkę od garnituru można łączyć z innymi spodniami?

Czy marynarkę od garnituru można wykorzystać w połączeniu ze spodniami innymi niż garniturowe, na przykład z jeansami? Cóż, o ile takie rozwiązanie może dla wielu być wygodne i kuszące (w końcu praktycznie każdy facet ma w szafie jakiś garnitur, więc po co kupować nową marynarkę, skoro już jedną się ma?). Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł – nawet najlepsze jeansy nie dorównują formalnością marynarce od garnituru, więc takie połączenie będzie po prostu zbyt kontrastowe – to tak, jakby do t-shirtu i szortów założyć cylinder i monokl. Niby można, ale zbyt dobrze nie będzie to wyglądało. Tak więc do marynarki o dużym stopniu formalności powinniśmy dobrać spodnie, które pod tym względem jej dorównują.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska