Kolejny sport bez kobiecych pośladków: efekt #metoo

2018-03-14
Kolejny sport bez kobiecych pośladków: efekt #metoo

Nie popatrzymy już na piękne kobiece pośladki surferek. Tak jak nie popatrzymy na kociaki wokół bolidów F1 i hostessy na salonach motoryzacyjnych. Jakie będą kolejne ofiary globalnego zwrotu w temacie równouprawnienia?

Nie oceniamy. Stwierdzamy fakt, kolejny zresztą. Amerykańska telewizja zajmująca się surfingiem, zdecydowała, by zawody World Surfing League były filmowane inaczej. Operatorzy kamer dostali instrukcję, czego nie wolno im już robić. Zbliżenia na pośladki, nogi, dekolty surferek są od teraz niedopuszczalne, jak donosi „Stab Magazine”.

Jasne, możecie powiedzieć, że to sprawa dotycząca Stanów Zjednoczonych, a na dodatek niszowego sportu. Ale sami doskonale wiecie, że fala, która rozleje się po całym świecie. Coś jak tsunami. W Stanach zakazano, więc po jakimś czasie temat dotrze także do Europy, w tym Polski. Zatem dotyczy nas bezpośrednio.

Teraz przykłady poprzednich „ofiar” ruchu #metoo, czyli walki z molestowaniem, nagabywaniem, nierównym traktowaniem płci.

- Formuła 1 (konkretnie właściciel: Liberty Media) zdecydowała, że z paddocków znikną grid girls, modelki, które „ozdabiały” weekendy Grand Prix. Trzymały parasolki nad bolidami, przechadzały się po torach, pełniły rolę hostess. Grid girls zostały zastąpione przez grid kids – dzieciaki będące adeptami motorsportu. Ogromna większość grid girls postanowiła zaprotestować, ale nieskutecznie.

- Targi motoryzacyjne, z targami w Genewie na czele. Na stoiskach wystawienniczych koncernów, przy nowych autach, zawsze pojawiały się piękne modelki. Nie były ubrane skąpo, raczej w wieczorowe suknie. Pozowały do zdjęć i wdzięczyły się do obiektywów. Jeszcze nie wszystkie firmy zrezygnowały z tych kobiet, ale na ostatnich targach było ich niewiele (wycofały je m.in. Toyota, grupa Fiata, Francuzi z PSA, Renault-Nissan).

- We Francji zostało zakazane gwizdanie, proszenie o numer telefonu, komentowanie wyglądu kobiet na ulicy. Kary wynoszą od 90 do 750 euro. Grupa wpływowych kobiet (z Catherine Denevue na czele) zaprotestowała przeciwko temu, oświadczając w liście „pozwólcie mężczyznom podrywać kobiety”.

- Islandia ustanowiła zakaz nierównego wynagradzania kobiet i mężczyzn.

Co dalej z #metoo?

Jak sami widzicie, sporo się stało od czasu wybuchu skandalu z molestującym Harvey’em Weinsteinem (dało to początek #metoo). I jak widzicie, nie oceniamy, zostawiamy ocenę wam (i kobietom, które same część dziejących się zjawisk uważają za pozytywne, a część za przesadzone).

Zastanawiamy się, co jeszcze nas czeka w przyszłości, przynajmniej w świecie sportu. Na pewno znikną ring girls, czyli ślicznotki będące ozdobnikami gali MMA. Kwestią czasu jest rozstanie się z modelkami innych serii motorsportowych (na czele z Moto GP). Seksistowski pomysł byłego szefa FIVB (Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej) Meksykanina Rubena Acosty, by kobiety grały w spodenkach przypominających bikini, też się na pewno nie uchowa.

Koniec króliczków?

A dalej? No właśnie, czy hostessy znikną z prywatnych imprez, przestaną ozdabiać prezentacje samochodów, wódek, premiery filmowe, premiery gier, komputerów i smartfonów? Wszystko na to wskazuje.

Na końcu może się okazać, że króliczki PLAYBOYA zostaną zakazane prawnie. Serio...

Fot: iStock, Starstock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska