Liczba włosów miarą sukcesu, czyli jak walczyć z łysieniem

2018-03-19
Liczba włosów miarą sukcesu, czyli jak walczyć z łysieniem

Stresująca praca, złe nawyki żywieniowe, nieodpowiednia higiena oraz używki narażają cię na utratę włosów. Jeśli prowadzisz zdrowy styl życia i nie zmagasz się z ciężkimi chorobami, a zauważyłeś, że twoje włosy nadmiernie się przerzedzają, to sygnał, że dotyka cię problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn.

Chodzi o łysienie androgenowe - przypadłość ta najczęściej spowodowana jest uwarunkowaniami genetycznymi oraz środowiskowymi. Nie chcesz wyglądać jak twój dziadek, czy tata, a problem z zakolami lub łysienie na czubku głowy się pogłębia? Tracisz nie tylko włosy, ale też pewność siebie, przez co czujesz się staro, masz problemy w nawiązywaniu kontaktów i własną samooceną? Wystarczy trochę cierpliwości, a leczenie przyniesie pozytywne skutki.

Co wpływa na utratę włosów?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nadmierne wypadanie włosów, powodujące łysienie na czubku głowy, to choroba. Łysienie androgenowe dotyka głównie mężczyzn, będących na różnych etapach życia. Niepokojące objawy, skutkujące przerzedzaniem włosów na czubku głowy oraz cofaniem linii na czole i skroniach, zazwyczaj pojawiają się miedzy 20 a 30 rokiem życia. Główną przyczyną łysienia androgenowego u mężczyzn jest działanie hormonu DHT(dihydotestosteronu), będącego pochodną testosteronu, który wpływa na cykl rozwojowy włosa. Nadwrażliwość mieszków włosowych na ten hormon jest dziedziczna, prowadzi ona do zmniejszania, a ostatecznie do zahamowania wzrostu włosów.

Łysienie androgenowe stanowi 95% przypadków wypadania włosów u mężczyzn. Innymi czynnikami powodującymi łysienie są: dieta uboga w witaminy, nadmiernie przetworzona żywność, niezdrowy styl życia i brak odpowiedniej higieny – wszystkie one wpływają na osłabianie cebulek włosowych i przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry głowy. Wypadanie włosów wspiera też nadmierny łojotok, którego skutkiem ubocznym jest tłusty łupież oraz łojotokowe zapalenie skóry. Na takie schorzenia najlepsze są lecznicze szampony dostępne w aptece bez recepty. Jeśli owe specyfiki nie dadzą żadnych skutków, warto wybrać się do dermatologa. Im szybciej zauważysz problem, tym łatwiej się go pozbędziesz.

Kilka sposobów na łysienie

Nie wstydź się, że tracisz włosy, tylko podejmij konkretne działania. Najlepiej będzie jeśli udasz się do specjalisty - trycholog szybko zdiagnozuje problem i da konkretne wskazówki co do leczenia. Nie warto tracić czasu (ani włosów) na domowe sposoby na porost włosów, bo nie są one skuteczne i mogą powodować nadmierne podrażnienia skóry. Wytrwali zalecają chociażby maseczkę z naszej polskiej cebuli, której nadmierna woń nie da o sobie szybko zapomnieć i uprzykrzy ci życie.

Wiele produktów dostępnych bez recepty znajdziesz w aptekach. Do wyboru są tabletki oraz wcierki stosowane bezpośrednio na skórę głowy, ale pamiętaj, że tylko lek, a nie suplement diety, może pomóc w pozbyciu się problemu. Według badań najlepszą substancją jest minoksydyl, który pobudza porost włosów w leczeniu łysienia androgenowego. Jego właściwości hamują lub odwracają miniaturyzację mieszków włosowych i pobudzają komórki do powstawania nowych. Na rynku występują produkty, które w składzie zawierają minoksydyl o różnym stężeniu. Jednym z nich jest płyn na skórę Loxon - lek na łysienie androgenowe o 2% lub 5% stężeniu ww. substancji. Jest on preparatem do stosowania na skórę głowy, którego regularne aplikowanie daje widoczne efekty już po dwóch miesiącach. Więcej informacji na temat Loxonu znajdziesz na stronie:  http://stopwypadaniuwlosow.pl/loxon-max.

Innym sposobem na pozbycie się nadmiernego wypadania włosów są zabiegi medycyny estetycznej - dobroczynne światło lasera pomaga w leczeniu łysienia, bo terapia poprawia krążenie krwi. Zabiegi trzeba powtarzać kilkakrotnie i nie jest to nic przyjemnego zarówno dla ciebie, jak i dla twojego portfela. Seria dziesięciu naświetleń to koszt ok. 800 złotych, a kuracja powinna trwać rok.

Ostatnią deską ratunku dla twoich włosów jest ich przeszczep. Metoda nieco bardziej inwazyjna, ale prawdopodobnie najbardziej skuteczna, kiedy inne rozwiązania zawiodą. Wiąże się ona z dużymi kosztami - cena jednego zabiegu to kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zaleca się co najmniej dwukrotne jego powtórzenie, a efekt terapii jest trwały. Nie wiadomo jednak, jaki rezultat osiągniesz i czy twoja fryzura będzie przypominać bujną czupryny z młodzieńczych lat. Ponadto po zabiegu należy stosować preparaty spowalniające proces wypadania włosów. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o przeszczepie włosów, uzbrój się w cierpliwość i weź pod uwagę nieco tańsze rozwiązania dostępne w aptece. Skoro łysienie androgenowe jest chorobą, to zacznij od leczenia.

Zacznij od włosów

Rynek oferuje wiele specyfików, a skutecznością cieszą się często te najprostsze metody, więc warto zajrzeć do apteki. Jeśli ciągle marzysz, by poczuć wiatr we włosach, to zacznij działać. Nie pozwól, aby problem wypadających włosów odebrał ci pewność siebie i przebojowość. Przecież idzie wiosna - nie założysz już czapki, pod którą ukryjesz łysiejący problem. Bądź znowu w centrum uwagi i koniecznie zacznij od włosów.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska