Bogusław Linda w pierwszej zapowiedzi „Powidoków” Andrzeja Wajdy

Bogusław Linda w pierwszej zapowiedzi „Powidoków” Andrzeja Wajdy

Światło dzienne ujrzała właśnie zapowiedź filmu „Powidoki”. W główną rolę artysty Władysława Strzemińskiego wcielił się Bogusław Linda, a za reżyserię odpowiada Andrzej Wajda.

Najnowsze dzieło wybitnego polskiego reżysera opowiada o życiu Władysława Strzemińskiego - malarza, teoretyka sztuki, twórcy teorii unizmu. Tytuł Powidoki jest nawiązaniem do jednego z cykli obrazów, który powstał w latach 1948-49 - Strzemiński umieścił na nim powidoki powstałe na skutek spojrzenia na słońce. Po wojnie został wykładowcą w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, z której został zwolniony pięć lat później - zarzucono mu nierespektowanie norm doktryny realizmu socjalistycznego.

 

 

Wątpliwe jest, aby temat został potraktowany przez Andrzeja Wajdę „po łebkach” - reżyser jest od kilkudziesięciu lat związany ze sztuką, w drugiej połowie lat 40. studiował malarstwo na krakowskiej ASP zanim jeszcze zajął się nauką reżyserii. Dobrze jest również zobaczyć Bogusława Lindę w roli głównej - trailer daje duże nadzieje na to, że aktor podołał wyzwaniu.

 

Oprócz Lindy na ekranie zobaczymy między innymi Aleksandrę Justę w roli Katarzyny Kobro (żony Strzemińskiego), Bronisławę Zamachowską (wcieliła się w rolę Niki Strzemińskiej - w rzeczywistości także jest córką Aleksandry Justy i Zbigniewa Zamachowskiego), Krzysztofa Pieczyńskiego oraz Szymona Bobrowskiego. Scenariusz został napisany przez Andrzeja Mularczyka (Sami Swoi, serial Dom), natomiast za zdjęcia odpowiada nominowany do Oscara za Pianistę Paweł Edelman.

 

Film został nakręcony w Łodzi, a jego światowa premiera odbędzie się na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w dniach 8-18 września 2016 roku. Polscy widzowie będą musieli trochę poczekać na Powidoki - premiera w naszym kraju została zaplanowana na 3 marca 2017 roku.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska