Czy warto kupić telewizor OLED?

2018-03-20
Czy warto kupić telewizor OLED?

OLED obecny jest w urządzeniach już od kilku lat. Od 2012 roku coraz powszechniejsze stały się telewizory oparte o tę technologię, które coraz częściej oferują rozdzielczość 4K. Czym tak właściwie jest OLED i czy warto do niego dopłacić?

Kilka słów o historii i działaniu OLED

OLED jest skrótem od angielskiego sformułowania organic light-emitting diode, oznaczającego w tłumaczeniu organiczną diodę elektroluminescencyjną. Technologia ta została opracowana już w 1989 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge. Ekrany OLED składają się z tak zwanej warstwy organicznej z diodami w trzech lub maksymalnie czterech barwach, która umieszczana jest na płycie bazowej urządzenia. Od matryc LED telewizory OLED różni między innymi brak konieczności podświetlania, ponieważ sam ekran emituje światło. Takie rozwiązanie sprawia, że ekrany OLED charakteryzują się lepszym kontrastem oraz czernią. Ponadto matryce OLED są kilkadziesiąt razy szybsze od LCD z podświetleniem LED. Oznacza to, że uzyskiwany przez producentów czas reakcji może być znacznie mniejszy. Pierwszy raz technologię OLED na skalę masową wykorzystała firma Sony w 2007 roku, kiedy zaprezentowany został 11-calowy telewizor XEL-1, pracujący w rozdzielczości 960 x 540 pikseli. Rok później Samsung wprowadził do swojej oferty dwa monitory OLED z ekranami o przekątnych 15 cali oraz 30 cali. Najbardziej popularnym sprzętem z matrycą OLED był zaprezentowany w 2012 roku LG 55EM9600, który oferował między innymi kontrast 100 000:1 i czas reakcji 0,02 ms. Teraz praktycznie każdy producent telewizorów, monitorów oraz laptopów posiada w swojej ofercie modele wykorzystujące technologię OLED. 

Technologia 4K w końcu w telewizorach z matrycami OLED

Pomimo upowszechnienia telewizorów z ekranami OLED producenci dopiero niedawno zaczęli oferować klientom modele charakteryzujące się rozdzielczością 4K. Jest to obecnie najwyższy standard wyświetlania obrazów i filmów wynoszący 3840 na 2160 pikseli, charakteryzujący się ponad 8 milionami pikseli. Takie rozwiązanie sprawia, że obraz jest jeszcze bardziej naturalny i szczegółowy, a ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec pojedynczych pikseli nawet wtedy, gdy siedzimy bardzo blisko ekranu. Śmiało można powiedzieć, że urządzenia pracujące w rozdzielczości 4K z matrycą OLED oferują obecnie najlepsze możliwości ze wszystkich technologii dostępnych na rynku (LCD, LED,plazma). Trzeba pamiętać, że telewizory 4K są niestety nadal bardzo drogie. 

Co oglądać w rozdzielczości 4K? 

Jeżeli zdecydujemy się już na zakup konkretnego telewizora OLED pracującego w rozdzielczości 4K, warto wiedzieć, jak w stu procentach wykorzystać jego potencjał. Niestety stacje telewizyjne w naszym kraju oferują obraz o maksymalnej rozdzielczości Full HD. Jedynie w Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie nadawane są audycje w 4K. Do czasu, aż technologia ta nie będzie bardziej rozpowszechniona właściciele tego typu urządzeń powinni skorzystać z usług portali VOD. W naszym kraju dostępny jest między innymi Netflix, który pozwala na oglądanie materiałów w rozdzielczości 4K. Ponadto możemy zaopatrzyć się w odtwarzacz płyt Blu-ray, które w ciągu kilku ostatnich lat znacząco potaniały. Materiały dostępne w każdym większym sklepie z elektroniką oraz w księgarniach kupimy już od 100 złotych za płytę, natomiast odtwarzacz Blu-ray dobrej klasy kosztuje około 1000 złotych. 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska