Komórki macierzyste, czyli przyszłość medycyny estetycznej

2018-03-22
Komórki macierzyste, czyli przyszłość medycyny estetycznej

O procedurach z zastosowaniem mezenchymalnych komórek macierzystych opowiedzieli nam eksperci z Bieńkowscy Clinic.

Medycyna estetyczna wielu z nas kojarzy się z iniekcjami z botoksu i sztucznymi wypełniaczami, a przy tym z nienaturalnym efektem zabiegu. A przecież coraz częściej proponowane przez kliniki procedury opierają się nie na wprowadzaniu w ciało obcej substancji, ale pobudzeniu tkanek do samoregeneracji! Efekt ten osiąga się na różne sposoby - jednym z najskuteczniejszych jest wykorzystanie komórek macierzystych… pochodzących z ciała pacjenta! Na czym to polega?

Komórki macierzyste i ich wykorzystanie - medycyna jutra

Wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie to jedna z największych nadziei XXI wieku. Na czym polega ich fenomen? Mają potencjał do przekształcania się w dowolny typ komórki, zależnie od miejsca podania. Dlatego ich zastosowanie otwiera nowe drzwi m.in. w dziedzinie ortopedii, choćby w przypadku pacjentów z uszkodzeniami stawów czy różnego typu zwyrodnieniami. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest mało inwazyjne pobudzenie dotkniętych schorzeniem lub uszkodzonych miejsc. Taki zabieg już teraz daje niezwykle obiecujące efekty, dzięki czemu chętnie korzystają z niego m.in. zawodowi sportowcy. Bardzo dobre rezultaty osiąga się również w dziedzinie leczenia problemów z łysieniem. Dzięki naturalnej stymulacji cebulek można zagęścić nawet mocno przerzedzoną fryzurę i sprawić, by włosy rosły mocne i były dobrze utwierdzone w skórze głowy. Procedura ta często stanowi dobrą alternatywę dla przeszczepu włosów.

Komórki macierzyste można pozyskiwać na różne sposoby. Ich źródłem może być krew pępowinowa, komórka jajowa czy zarodek, ale też organizm dorosłego człowieka. Te ostatnie nazywa się mezenchymalnymi komórkami macierzystymi (MSC, od ang. Mesenchymal Stem Cells) i to właśnie ten typ wykorzystuje współczesna medycyna estetyczna.

Osocze bogatopłytkowe - czym jest wampirzy lifting?

Zabieg tzw. wampirzego liftingu zyskał na popularności m.in. dzięki zachwalającym go celebrytkom. Obecnie decyduje się na niego coraz więcej pacjentów… obu płci! Taka procedura to nie tylko sposób na naturalne odmłodzenie twarzy, lecz także przyspieszenie gojenia ran, zmniejszenie widoczności blizn czy nawet zahamowanie łysienia i stymulację porostu nowych włosów - tłumaczą specjaliści z Bieńkowscy Clinic.

Na początku od pacjenta pobierana jest niewielka ilość krwi, zwykle od 10-60 ml. Następnie poddawana jest odwirowywaniu w specjalnej maszynie, w celu oddzielenia osocza wraz z płytkami krwi od leukocytów i erytrocytów. Tak pozyskane osocze bogatopłytkowe aplikuje się w miejscu zabiegowym techniką klasycznej mezoterapii igłowej (za pomocą iniekcji) lub niewielką kaniulą wzdłuż załamania skóry. W klinice Bieńkowscy Clinic, poza tradycyjnym zabiegiem osoczem, przeprowadzana jest również procedura Arthrex® ACP, w której stosuje się unikalny, zamknięty system dwóch strzykawek. Wyklucza ona także wzbogacanie preparatu pobranego od pacjenta o wszelkie chemiczne dodatki, dzięki czemu zabieg jest nie tylko bezpieczniejszy, lecz także niemal bezbolesny. Co więcej, procedurę tę można wykonać zarówno w celu poprawy urody, jak i m.in. przywrócenia prawidłowej pracy stawów.

Zabieg z użyciem osocza zalecany jest ze względu na pełną biokompatybilność podawanego pacjentowi preparatu - niweluje to ryzyko alergii czy odrzucenia go przez organizm. Jest on nie tylko bezpieczniejszy od zabiegów z użyciem substancji chemicznych, lecz także pozwala na uzyskanie niezwykle naturalnych rezultatów.

Lipotransfer - komórki macierzyste w służbie urody

Lipotransfer, czy inaczej lipofilling, to połączenie liposukcji z wstrzyknięciem komórek tłuszczowych w wybrane miejsce. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne wyszczuplenie wybranej partii ciała wraz z wymodelowaniem innej, np. powiększeniem biustu, poprawą kształtu twarzy, w tym naturalnym liftingiem lub np. zmniejszeniem widoczności blizn przez wypełnienie tkanki. Taki naturalny wypełniacz zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub zapaleń. Ale to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Lipofilling również wiąże się z wszczepieniem w wybrany obszar komórek macierzystych, co poprawia odżywienie i ukrwienie danej partii, nie tylko przyspieszając procesy gojenia, lecz także poprawiając wygląd tkanki.

Aby całą procedurę uznać za udaną, powinno dojść do ponownego unaczynienia zaimplantowanych tkanek. Czasem jednak proces ten jest utrudniony, np. u nałogowych palaczy. Dlatego eksperci z Bieńkowscy Clinic opracowali autorski zabieg, łączący lipofilling z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym, zwiększającym szansę powodzenia nawet w trudnych przypadkach i poprawiającym efekty procedury.

Komórki macierzyste dają wielkie nadzieje na prawdziwy przełom w medycynie, nie tylko estetycznej. Czy zrewolucjonizują świat nauki? Czas pokaże, jednak wszystko jest na dobrej drodze.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska