Największy sterowiec na świecie odbył dziewiczy lot

Największy sterowiec na świecie odbył dziewiczy lot

17 sierpnia 2016 swój pierwszy lot odbył Airlander 10 - największy statek powietrzny na świecie o dość ciekawym i budzącym skojarzenia wyglądzie.

Pierwszy lot Airlandera 10 miał się odbyć w niedzielę, ale ze względu na problemy techniczne został przełożony o kilka dni. Firma Hybrid Air Vehicles, która zajęła się produkcją tego wielkiego statku, początkowo nie poinformowała, jak duże będzie to opóźnienie, ale z usterkami udało się uporać dość szybko i w środę Airlander 10 wyruszył w swoją pierwszą powietrzną podróż.

 

 

Pierwszy lot Airlandera 10 nie trwał długo - wielki statek przebywał w locie około 30 minut, a wystartował z lotniska Cardington w hrabstwie Bedfordshire w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie przyciągnęło setki miłośników sterowców. Rozmiary sterowca robią naprawdę spore wrażenie - jego długość wynosi aż 92 metry, szerokość 43,5 metra, a wysokość 26 metrów. Airlander jest wypełniony helem (w przeciwieństwie między innymi do słynnego Hindenbugra, który unosił się za pomocą wodoru), a jego masa własna wynosi aż 20 ton i dodatkowo może zabrać ze sobą aż 10 ton ładunku.

 

Jakie jest praktyczne zastosowanie takiego latającego giganta? Airlander 10 został zaprojektowany z myślą o Armii Stanów Zjednoczonych, która miała go używać do nadzorowania sytuacji w Afganistanie, ale plan ten został zarzucony w 2013 roku. Cóż, nie dziwi nas to szczególnie - Talibowie z pewnością nie mieliby problemu z dostrzeżeniem i ewentualnym zestrzeleniem tego olbrzyma, chociaż jego konstruktorzy twierdzą, że sterowiec jest w stanie latać w każdych warunkach pogodowych, a także z wieloma dziurami po kulach. Airlander 10 może być wykorzystany przy okazji badań naukowych, w transporcie oraz jako nośnik reklamowy.

 

Na naszych łamach pojawiały się już artykuły o rekordowych osiągnięciach - w przeszłości pisaliśmy między innymi o najszybszym w historii wjeździe na Pikes Peak oraz o transporcie największego ładunku na świecie.

 

foto: youtube

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska