Gigantyczne złoża drogocennych pierwiastków w rękach Japończyków

2018-04-17
Gigantyczne złoża drogocennych pierwiastków w rękach Japończyków

Wygląda na to, że metale potrzebne do produkcji elektroniki, w tym komputerów i smartfonów, mają Japończycy. Eksploatacja nowo odkrytych złóż może zmienić układ sił. Dotąd wydawało się, że takie pierwiastki mają przede wszystkim Chińczycy.

Minamitori to położona 1850 km na południowy-wschód od Tokio japońska wysepka na samym środku Pacyfiku. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 1,3 km kw. i nie ma tam nic prócz lotniska, wojskowej stacji meteorologicznej i gigantycznych złóż rzadkich minerałów, które mogą sprostać światowemu zapotrzebowaniu przez najbliższe kilkaset lat.

Wyspa jak Eldorado

Badania potwierdzające obecność tych złóż opublikowano na łamach magazynu „Nature” na początku kwietnia 2018. Wynika z nich, że pod tą nikomu nieznaną wysepką znajdują się potężne pokłady minerałów takich jak itr, dysproz, europ i iterb, jednych z najrzadziej występujących na ziemi pierwiastków. Mówi się nawet o 16 mln ton tych drogocennych metali, które w przypadku itru i dysprozu starczyłyby na niemal 800 lat. Zasoby pozostałych dwóch minerałów to z kolei ilości wystarczające na ok. 400-600 lat.

Alternatywa dla Chin

Dotychczas to Chiny kontrolowały większość dostaw i cen wspomnianych pierwiastków, a Japonia była zmuszona korzystać z zasobów Państwa Środka. W niedalekiej przyszłości jednak się to zapewne zmieni, a Japonia uniezależni się od Chińczyków i sama zdominuje światowe rynki. A co za tym idzie – zmusi państwa wytwarzające elektronikę do kupowania minerałów na swoich warunkach.

Każdy z wymienionych pierwiastków jest bowiem wykorzystywany do produkcji elementów urządzeń elektronicznych – od baterii smartfonów, przez lasery, twarde dyski komputerowe i przetworniki, aż po samochody z napędem elektrycznym.

Jedyną rzeczą, która w tej chwili powstrzymuje Japonię przed eksploatowaniem nowych złóż, jest wysoka cena i trudność wydobycia minerałów. Rozpoczęto już jednak badania nad obniżeniem kosztów tego procesu.

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska