Internet to miejsce publiczne. Czy za filmy z degustacją alkoholu grozi mandat?

2018-04-17
Internet to miejsce publiczne. Czy za filmy z degustacją alkoholu grozi mandat?

Tytuł tego artykułu może wielu z was wydać się niedorzeczny, ale biorąc pod uwagę dzisiejszy wyrok Sądu Najwyższego nie jest on całkowicie pozbawiony podstaw.

Sąd Najwyższy uchylił dziś umorzenie sprawy przeciwko Mateuszowi S. – liderowi stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, które wsławiło się zorganizowaniem imprezy, na której pojawił się między innymi słynny tort z wafelkami ułożonymi w swastykę. Sprawa, nad którą pochylił się Sąd Najwyższy nie dotyczyła jednak obchodów urodzin Adolfa Hitlera, a innego wykroczenia, którego dopuścił się lider stowarzyszenia.

Chodziło o kasację skierowaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie popełniania wykroczenia dotyczącego „umieszczania w miejscu publicznym nieprzyzwoitych ogłoszeń, napisów lub rysunków albo używania słów nieprzyzwoitych”. Mateusz S. zamieścił bowiem w internecie wulgarne obrazki z podpisami takimi jak „zakaz pedałowania” i „homoseksualiści wszystkich krajów leczcie się”. Sąd Najwyższy nie zgodził się z argumentacją Sądu Rejonowego, który umorzył sprawę Mateusza S. ponieważ uznał, że „internet nie jest miejscem publicznym”.

Owo stwierdzenie jest niezwykle interesujące – i to nie tylko biorąc pod uwagę sprawę „Dumy i Nowoczesności”. Marek Tatała, znany z batalii prawnej dotyczącej stwierdzenia legalności spożywania alkoholu na warszawskich Bulwarach Wiślanych zwrócił bowiem uwagę na pewien paradoks. Skoro internet jest miejscem publicznym, to czy zamieszczanie w nim filmów obrazujących degustację na przykład piwa lub wina nie narusza przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości?

 

Artykuł 14 ustęp 2a wspomnianej ustawy brzmi bowiem: „Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.” Jeśli zatem ustawodawca nie uzna internetu za „miejsce przeznaczone”, to czy na przykład prowadzenie transmisji live na Facebooku, która będzie przedstawiała picie piwa we własnym domu nie zostanie uznane za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, za co teoretycznie grozi mandat?

 

Przyszło nam żyć w naprawdę ciekawych czasach...

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska