Największy helikopter US Army zaczyna służbę

2018-04-24
Największy helikopter US Army zaczyna służbę

Nowy helikopter jest kolosalny nazywa się CH-53 King Stallion i ma ładowność 12,2 tony, trzy karabiny maszynowe i superinteligentne sterowanie. Zobacz jak lata!

Warto przypomnieć sobie „Czas apokalipsy”, ponieważ największy, najbardziej inteligentny i najpotężniejszy śmigłowiec, jaki kiedykolwiek latał w amerykańskiej armii, właśnie rozpoczyna swoją służbę.

Władze Korpusu Piechoty Morskiej (Marines) niedawno ogłosiły, że testowanie ciężkiego helikoptera CH-53 King Stallion (Królewski Rumak) dobiegło końca i że kolosalna maszyna latająca jest na dobrej drodze do rozpoczęcia służby w 2019 roku.

Królewskie Rumaki zastąpią obecną flotę super-helikopterów, czyli CH-53E Super Stallion, będącą na wyposażeniu Marine Corp. Produkcją zajmie się firma Sikorsky.

3 razy naj

„To jest najpotężniejszy śmigłowiec, jaki Stany Zjednoczone kiedykolwiek zbudowały” - powiedział pułkownik Hank Vanderborght, odpowiedzialny w piechocie morskiej za program CH-53. „Zresztą nie tylko jest najpotężniejszy, ale też najbardziej nowoczesny i jednocześnie najbardziej inteligentny”.

Ładowność King Stalliona to 12,2 tony (27 tys. funtów), jest trzykrotnie większa niż jego poprzednika. Z kolei za bezpieczeństwo pilotów odpowiada inteligentne sterowanie.

„Miesiąc temu po raz pierwszy miałem okazję latać maszyną” - powiedział Vanderborght. „To absolutne niebo a ziemia, jeśli porówna się go do poprzednika. Niemal cały lot mogłem przelecieć bez dotykania moich kontrolek”.

Trochę drogo

Taka maszyna musi być kosztowna, prawda? Military.com przypomina o kontrowersjach dotyczących właśnie tego tematu. Senatorowie w 2017 zgłaszali pretensje, że cena 122 mln dolarów za sztukę jest astronomiczna. Mówili, że samoloty nigdy nie kosztowały tak dużo w produkcji. Tymczasem Hank Vanderborght oświadczył, że koszt jednostkowy helikoptera ma wynieść docelowo 87 milionów dolarów.

Podobnie jak poprzednik, czyli Super Stallion, nowa maszyna będzie uzbrojona w trzy karabiny maszynowe kal. 50, po dwa w oknach, jeden z przodu.

A jak lata Królewski Rumak? Zobaczcie to na filmie:

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska