Chwalisz się zdjęciami z siłowni? Jesteś narcyzem

Chwalisz się zdjęciami z siłowni? Jesteś narcyzem

Londyńscy naukowcy dowodzą, że ludzie, którzy dzielą się w mediach społecznościowych swoimi zdjęciami z siłowni są najprawdopodobniej narcyzami.

Dzieliłeś się ostatnio na Facebooku swoimi osiągnięciami na siłowni albo w innych uprawianych dla zachowania formy ćwiczeniach? Cóż, prawdopodobnie masz skłonności do narcyzmu. Tak przynajmniej twierdzi grupa badaczy związanych z Uniwersytetem Brunel w Londynie.

 

Naukowcy poddali testom osobowości grupę 555 użytkowników Facebooka. Później przejrzeli ich profile na Facebooku. Zależność wydała się prosta i wyraźna – osoby o skłonnościach narcystycznych udostępniały o wiele więcej treści traktujących o własnych osiągnięciach. Jako osiągnięcia rozumiemy tu zwłaszcza wyniki w sporcie.

 

Chwalenie się osiągnięciami to jedno. W końcu nie ma nic złego w dzieleniu się ze znajomymi owocami własnej ciężkiej pracy. Naukowcy zauważyli, że osoby o skłonnościach narcystycznych chcą dzielić się ze światem nie tylko wynikami, ale również drobnymi detalami prowadzącymi ich do sukcesu. Czy wy też szczegółowo opisujecie na Facebooku tajniki swojej zbilansowanej diety i harmonogramu ćwiczeń?

 

Co jeszcze wynikło z badań? Otóż wyszło na to, że osoby z niską samooceną często również postują dużo... tyle, że nie o sobie, ale o swojej drugiej połowie! Ciekawe, prawda?

 

Wnioski? Chyba takie, jak zwykle w przypadku podobnych, nieco naciąganych badaniach... To znaczy: na pewno coś w tym wszystkim jest, ale chyba za bardzo to wszystko uproszczone, nie sądzicie? I dziwnie łatwe do domyślenia się nawet bez udziału ankietowanych...

 

I jeszcze jedno: oczywiście nikt z nas nie lubi osób, które zawracają ludziom głowę sobą z byle powodu i ostentacyjnie obnoszą ze wszystkim, co robią (dobrze, że na Facebooku jest opcja ukrywania, a w prawdziwym życiu – ochładzania relacji albo zrywania kontaktów). Z drugiej jednak strony: czy ktoś twierdzi, że niewielka, zdrowa doza narcyzmu jest czymś złym? Bo jeśli ktoś tak uważa, to na pewno nie jesteśmy to my!

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska