EDC, czyli co każdy facet powinien trzymać w kieszeni

2018-05-21
EDC, czyli co każdy facet powinien trzymać w kieszeni

Co oznacza ten skrót? EDC (ang. Everyday Carry) to nic innego, jak zestaw przedmiotów codziennego użytku, które ułatwiają nam codzienne życie zarówno w mieście, jak i w terenie. Co powinno się znaleźć w tym męskim niezbędniku?

Kieszonkowy warsztat

Najważniejszym elementem każdego EDC jest multitool, czyli kieszonkowa skrzynka z narzędziami. Kombinerki, nóż, piła, pilnik, nożyczki, otwieracz, a nawet krzesiwo można mieć zawsze pod ręką. Przyda się w domu, w pracy, w podróży, w samochodzie i na żaglach.

Warto wspomnieć w tym miejscu historię związaną z powstaniem narzędzi wielofunkcyjnych. W 1975 roku Amerykanin Tim Leatherman wybrał się z żoną na wyprawę do Europy i Azji. Samochód, którym podróżowali, wymagał częstych napraw. Tymczasem Tim miał do dyspozycji tylko scyzoryk i podstawowe narzędzia. Będąc w Polsce, gdzie odwiedził m.in. Kraków, Ojcowski Park Narodowy i Warszawę, wpadł na pomysł skonstruowania wielofunkcyjnego narzędzia, które łączyłoby w sobie funkcjonalności wielu akcesoriów. Pomysł udało się zrealizować i obecnie Leatherman jest synonimem funkcjonalności, trwałości i po prostu wygody.

Wytrzymała latarka

Żaden niezbędnik EDC nie może się obejść bez mocnej latarki. Od momentu wprowadzenia technologii LED do latarek rozpoczął się wyścig zbrojeń, w którym latarki stają się coraz mocniejsze i jednocześnie coraz mniejsze. Nikogo już nie dziwią modele o długości 5 cm, które świecą na odległość 100 metrów. Do lamusa odeszły duże latarki „policyjne” znane z amerykańskich filmów z lat osiemdziesiątych.

Ciekawym rozwiązaniem jest latarka Olight H1R, która łączy w sobie cechy latarki kieszonkowej oraz czołówki. Na co dzień można nosić ją w kieszeni, a kiedy chcemy pobiegać lub wybrać się w góry, możemy przytwierdzić ją do paska. Dzięki akumulatorowi i magnetycznej ładowarce USB możemy ją bardzo łatwo i szybko naładować.

Nieplącząca się linka

Jak mieć przy sobie 3,5 metra linki, która nigdy się nie poplącze? Najlepiej w formie bransoletki – paracordu, która przyda się do troczenia ekwipunku, zastąpi urwane sznurowadło lub pozwoli wysuszyć odzież po ulewie.

Wielkość EDC to sprawa indywidualna. Może się mieścić w kieszeni spodni, przyborniku, czy też w plecaku. Najważniejsze, żeby był dopasowany do potrzeb jego użytkownika.

Wyposażenie EDC dostępne w salonach firmowych Militaria.pl oraz na www.militaria.pl

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska