Twoje mięśnie trenują nawet kiedy tylko myślisz o treningu!

Twoje mięśnie trenują nawet kiedy tylko myślisz o treningu!

Trudno przecenić potęgę myślenia! Według najnowszych badań naukowych – na tężyznę twoich mięśni wpływa nie tylko ciężki trening, ale również częste myślenie o nim!

W niedawno opublikowanym w piśmie „Nautilius” artykule, jego autor Jim Davies opisał różne sposoby, na jakie sfera psychiczna może wpływać na reakcje ciała. Żeby wyzdrowieć, należy tego chcieć, a jednym z powodem kłopotów z potencją jest myślenie o nich – to znane fakty. Okazuje się jednak, że nasze ciało może zaskakiwać jeszcze bardziej!

 

Według Davies powołuje się na serię badań, które dowodzą, że nasze mięśnie mogą stawać się mocniejsze od samego tylko myślenia o intensywnym treningu. Za te cuda odpowiedzialny jest zmysł propriocepcji, czyli – tłumacząc na nasze – zmysł odpowiadający za to, że wiemy w jakim położeniu znajdują się nasze kończyny bez patrzenia na nie.

 

W największym możliwym skrócie: dla naszego mózgu różnica pomiędzy wykonywaniem czynności, a wyobrażaniem sobie, że wykonujemy tę czynność nie jest zbyt wyraźna. Intensywne wyobrażanie sobie treningu pozwala nam „oszukać” umysł, który zaczyna myśleć, że naprawdę dochodzi do ćwiczeń.

 

Wszystkich leniwych musimy jednak rozczarować. Otóż mimo to myślenie o ćwiczeniu nie jest pełnowartościowym substytutem ćwiczenia. Dlaczego? Znów spróbujmy powiedzieć to jak najprościej: chodzi o obecność (lub nieobecność) bodźców. Owszem, twoje ciało naprawdę trenuje, kiedy myślisz o trenowaniu, ale w praktyce, niestety, żeby myśleć o ćwiczeniach, musisz poznać na własnym ciele, jak one przebiegają. A ciało zapomina dość szybko! Żeby zadowolić mózg „oszukiwaniem” trzeba pamiętać o szczegółach.

 

Wnioski są w gruncie rzeczy budujące (również tkankę mięśniową): najlepsze efekty daje urozmaicenie! Żeby twoja klata robiła wrażenie – musisz ćwiczyć, nie ma lekko. Ale w przerwach myśl o tym, co robiłeś na siłowni! Bo głowa pomaga ciału jak nic innego!

 

Przy okazji: sprawdź, co niedawno pisaliśmy o innych badaniach związanych z treningiem na siłowni!

 

fot. gradyreese/iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska