Ten stadion jest zasilany 148 bateriami z Nissana Leafa

2018-07-09
Ten stadion jest zasilany 148 bateriami z Nissana Leafa

Włodarze stadionu, na którym swoje mecze rozgrywa Ajax, mocno postawili na ekologię. I odpowiedzieli jednocześnie na nurtujące wielu pytanie – co zrobić z bateriami z aut elektrycznych, gdy te przestaną już jeździć po drogach?

Zamiast korzystać z konwencjonalnych źródeł energii, postanowiono postawić na rozwiązanie dość niestandardowe. Na Johan Cruijff ArenA (stadionie wcześniej znanym jako Amsterdam ArenA) Nissan zainstalował bowiem 148 baterii, będących odpowiednikami tych, które możemy znaleźć w Nissanie Leaf. Układ, który jest zasilany głównie energią pochodzącą z paneli słonecznych, jest w stanie przechować do 3 megawatów energii i zasilić nią nie tylko stadion, ale i znajdujące się w jego sąsiedztwie domy i bloki mieszkalne.

Przede wszystkim efektywność

Henk Van Raan, który pełni funkcję dyrektora działu innowacji na Johan Cruijff ArenA twierdzi, że

Dzięki temu systemowi magazynowania energii stadion będzie w stanie korzystać z niej w sposób inteligentniejszy i bardziej efektywny.

Sam stadion jest nie tylko siedzibą słynnego Ajaksu i miejscem, gdzie swoje spotkania domowe rozgrywa holenderska drużyna narodowa, ale także areną koncertową i centrum biznesowym. Szacuje się, że rocznie Johan Cruijff ArenA jest odwiedzana przez około 2 miliony gości.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska