Jaki telewizor kupić w 2018 roku?

2018-07-19
Jaki telewizor kupić w 2018 roku?

Oferta nowych telewizorów dostępnych na rynku z roku na rok jest coraz szersza. Różnorodność modeli, ogrom funkcji potrafi nie jednego wprawić w niemałą konsternację. W tym krótkim artykule postaramy się wam rozjaśnić nieco ten temat i podpowiedzieć jaki telewizor będzie dla Was odpowiedni.

Po pierwsze przed wizytą w sklepie, nawet tym internetowym, trzeba mieć rozeznanie jakim budżetem dysponujemy oraz o jakiej przekątnej chcielibyśmy mieć ekran. Pozwoli nam to zawęzić poszukiwania i zaoszczędzić trochę czasu.

Wyświetlacz

Kolejną rzeczą, jaką warto mieć na uwadze przed przystąpieniem do zakupów jest wybór technologii w jakiej została wykonany wyświetlacz. Obecnie na rynku dominują telewizory LED, które są w rzeczywistości ekranami LCD - Liquid Crystal Display. Różnią się one od starszych modeli metodą podświetlania obrazu. Ponieważ matryca sama z siebie nie świeci, trzeba zapewnić jej źródło światła. Kiedyś tą rolę spełniały świetlówki umieszczone za ekranem. Obecnie stosuje się tanie i energooszczędne oświetlenie diodami ledowymi.

Rozwinięciem tej technologii jest QLED - dodanie do wyświetlacza specjalnej warstwy kropek kwantowych, które znacząco podkreślają barwy oraz jakość obrazu. W stosowaniu tego rozwiązania przoduje firma Samsung.

Kolejnym rozwinięciem są panele OLED. Tutaj, każdy piksel jest tworzony przez osobną diodę. Skutkuje to indywidualnym podświetleniem, a co za tym idzie doskonałym odwzorowaniem kolorów i szczegółów. Ponadto, ponieważ budowa tej struktury jest bardzo prosta, telewizory wykorzystujące ten system są najsmuklejsze. Produkuje je firma LG.

Telewizory plazmowe, wykorzystujące do wyświetlania obrazu komórki wypełnione gazem, które odpowiednio pobudzone impulsem elektrycznym świeciły, obecnie są przestarzałą i nie stosowaną technologią.

Rozdzielczość

Jednym z kluczowych wyznaczników jakości telewizorów jest ich rozdzielczość. Kiedyś hitem było Full-HD, obecnie ulegające technologii 4K. Ponieważ zakupu tego typu sprzętu nie dokonuje się zbyt często, warto mieć na uwadze że w dobie galopującego postępu technicznego nasz sprzęt, jeśli zdecydujemy się na opcję Full-HD, za kilka lat może okazać się już poważnie przestarzały.

Proponowane modele

Prezentujemy Wam kilka, według nas, interesujących modeli kosztujących do dwóch tysięcy złotych, które być może Was zainteresują. Szerszą ofertę znajdziecie tutaj.

Samsung 43M5602

Naszym zdaniem jest to najlepszy telewizor, jaki ukazał się na rynku w 2018 roku. Wybraliśmy go na pozycję lidera, ponieważ posiada bardzo dobrą kombinację pozytywnych cech. Zalicza się do nich duży, 43-calowy wyświetlacz, mocny kontrast oraz doskonałe odwzorowanie kolorów i dobrze działającą regulację upłynniania ruchów.

Specyfikacja:

 • Przekątna ekranu: 43 cale
 • Rozdzielczość ekranu: 1920x1080 pikseli
 • Podświetlenie ekranu: LED
 • Złącza: RJ-45, 3x HDMI, 2x USB, Common Interface
 • Tuner TV: analogowy, DVB-C, DVB-T2

Panasonic TX-40ES400

Na ten model warto zwrócić uwagę, ponieważ wyróżnia się on bardzo dużą funkcjonalnością oraz solidnym wykonaniem. Dodatkowym atutem są jego duże możliwości regulacji i kalibracji oraz mnogość złączy.

Specyfikacja:

 • Przekątna ekranu: 40 cale
 • Rozdzielczość ekranu: 1920x1080 pikseli
 • Podświetlenie ekranu: LED
 • Złącza: ethernet LAN, composite (CVBS), component, 2x HDMI, 2x USB, Common Interface, S/PDIF
 • Tuner TV: analogowy, DVB-C, DVB-T, DVB-T2

Samsung 32M5672

Ten telewizor cechuje się bardzo dobrą czernią i kontrastem. Dzieję się to poprzez użycie matrycy typu VA. Spodoba się on zwłaszcza tym osobom, które będą wykorzystywały go jako kino domowe.

Specyfikacja:

 • Przekątna ekranu: 32 cale
 • Rozdzielczość ekranu: 1920x1080 pikseli
 • Podświetlenie ekranu: LED
 • Złącza: ethernet LAN, 3x HDMI, 2x USB 2.0, Common Interface, S/PDIF
 • Tuner TV: DVB-C, DVB-T, DVB-T2

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska