Prawdziwi amerykańscy prezydenci w filmach

Prawdziwi amerykańscy prezydenci w filmach

Na przestrzeni lat w amerykańskich filmach wiele razy pojawiali się prezydenci tego kraju - zarówno fikcyjni, jak i prawdziwi. Dziś przyjrzymy się tym drugim.

Kiedy w filmie pojawia się amerykański prezydent, zazwyczaj jest to postać fikcyjna - tak było choćby w przypadku Harrisona Forda, który w filmie Air Force One wcielił się w prezydenta Jamesa Marshalla, oraz Morgana Freemana, który zagrał Toma Becka w Dniu zagłady. Taki zabieg jest oczywiście zrozumiały - filmowcy, którzy chcą umieścić w swoim dziele prawdziwego prezydenta, stąpają po cienkim lodzie - niezależnie od tego, w jakim świetle go przedstawią.

 

Oczywiście w przypadku filmów, których zadaniem jest przestawienie rzeczywistych wydarzeń, taki zabieg jest nieunikniony. Candice Drouet stworzyła film, w którym możemy zobaczyć prawie wszystkich prawdziwych amerykańskich prezydentów w filmach - prawie, ponieważ w zestawieniu zabrakło Geralda Forda (który pełnił tę funkcję po Richardzie Nixonie, a przed Jimmym Carterem). Oto, jak wygląda efekt pracy Drouet:

 

Movie Presidents from FDR to Obama from Fandor Keyframe on Vimeo.

 

Lista prezydentów i aktorów, którzy wcielili się w ich role:

 

Franklin D. Roosevelt - Jon Voight - Pearl Harbor (2001)

Harry S. Truman - Gary Sinise - Truman (1995)

Dwight D. Eisenhower - Robin Williams - Kamerdyner (2013)

John F. Kennedy - Bruce Greenwood - Trzynaście dni (2000)

Lyndon B. Johnson - Liev Schreiber - Kamerdyner (2013)

Richard Nixon - Kevin Spacey - Elvis & Nixon (2016)

Jimmy Carter - Fred Travalena - Wielki film (2008)

Ronald Reagan - Jay Koch - Powrót do przyszłości 2 (1989)

George H. W. Bush - James Cromwell - W. (2008)

Bill Clinton - Dennis Quaid - Władcy świata (2010)

George W. Bush - Josh Brolin - W. (2008)

Barack Obama - Parker Sawyers - Southside With You (2016)

 

Gwoli ścisłości, prezydent Gerald Ford miał swój (co prawda bardzo niewielki) epizod telewizyjny - chociaż nie został on pokazany z przodu, to jednak pojawił się w jednym z odcinków serialu Różowe lata siedemdziesiąte:

 


Film W. nie był jedynym, w którym mogliśmy zobaczyć aktora wcielającego się w postać George’a Busha juniora - pojawił się on także w komedii Harold i Kumar uciekają z Guantanamo. Nie jest to może najwierniejsze przestawienie postaci Busha (chociaż, kto wie?), ale z całą pewnością zabawniejsze:

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska