Alkoholowa gastrofaza: dlaczego jemy i tyjemy?

2018-08-10
Alkoholowa gastrofaza: dlaczego jemy i tyjemy?

Naukowcy wzięli się za zbadanie zjawiska, które zna każdy imprezowicz. Czy naprawdę potrzebowaliśmy tych badań? Biorąc pod uwagę wnioski, jak najbardziej.

Naukowcy doszli do wniosków, o których od zawsze wiedzieliśmy, że są prawdziwe. To znaczy odkryli, że upicie się, a następnie zapychanie gęby wszystkim, co niezdrowe, kaloryczne i tłuste, prowadzi do przybierania na wadze. Serio?

Cytujemy „Newsweeka”, który opisał pracę naukowców:

„Naukowcy z trzech uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych połączyli siły, aby zrozumieć, w jaki sposób studenci nabywają „pijackiego głodu”. Ten termin [ang. drunchies] opisuje chęć spożywania słonych i tłustych potraw podczas lub po nocy intensywnego picia. Naukowcy odkryli, że picie wpływa na decyzje żywieniowe osób tuż przed pójściem spać. Według badań opublikowanych w „Californian Journal of Health Promotion” spożycie alkoholu bezpośrednio wpływa na chęć podjadania, zwłaszcza niezdrowej żywności”.

Winna glukoza

Dlaczego tak się dzieje? „Po wypiciu alkoholu ilość glukozy we krwi w organizmie wzrasta, a potem spada, co pobudza ośrodek głodu w mózg” - wyjaśnia Jessica Kruger z Uniwersytetu w Buffalo.

Poniżej jeszcze więcej spostrzeżeń jajogłowych:

„Nasze pierwsze badania skupiały się na tym, co ludzie jedli podczas picia alkoholu. Ale tym razem sprawdziliśmy także, co jedzą następnego dnia po wypiciu” - powiedziała Kruger. Uczestnicy badania wypełniali anonimową ankietę internetową, notując dietę i monitorując spożycie alkoholu.

Naukowcy stwierdzili, że uczestnicy nie pili więcej wody przed snem, co mogłoby zapobiec odwodnieniu, które mogłoby doprowadzić do podejmowania niezdrowych wyborów żywieniowych.

Tłusto i słono

Dzień po wypiciu uczestnicy decydowali się na potrawy, o których mówi się, że leczą kaca. W rzeczywistości są one tłuste i słone. Najszybciej odpowiadają na rozkaz mózgu, by uzupełnić energię.

Co oczywiste, alkoholowe podjadanie, zwłaszcza przed snem, oraz obżeranie się na kacu, powodują tycie. Na ale akurat do tego wniosku naukowców już nie potrzebowaliśmy, choć miło, że potwierdzili to, o czym od zawsze wiedzieliśmy.

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska