Polska podbija rynek Ameryki Łacińskiej. Wyprodukuje banknoty dla Gwatemali

2018-08-21
Polska podbija rynek Ameryki Łacińskiej. Wyprodukuje banknoty dla Gwatemali

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podpisała z Banco de Guatemala umowę na produkcję banknotów o nominałach 5 i 10 quetzali. Produkcja rozpocznie się jeszcze w 2018 roku.

Jak poinformowało PWPW w komunikacie, umowa została podpisana w poniedziałek 20 sierpnia. Banknoty mają powstać z domieszką włókien syntetycznych. – Będzie to największe zamówienie w naszej dotychczasowej współpracy z gwatemalskim bankiem centralnym. Od kilku lat sukcesywnie zdobywamy rynek Ameryki Łacińskiej, a Gwatemala jest już naszym stałym kontrahentem – podkreślił Prezes Zarządu PWPW Maciej Biernat. – Bardzo nas to cieszy, bo zamówienia eksportowe są istotnym źródłem dywersyfikacji przychodów Wytwórni – dodał.

PWPW ma więcej takich projektów

Działania handlowe w Ameryce Łacińskiej nie są nowością dla PWPW, bowiem Wytwórnia prowadzi je od 2011 roku. Poza Gwatemalą wyprodukowano wcześniej banknoty dla takich państw jak Paragwaj i Honduras. Na chwilę obecną PWPW realizuje kilka zamówień dla krajów z tego regionu, w tym na wyprodukowanie 55 mln sztuk banknotów dla Dominikany i 170 mln sztuk banknotów dla Hondurasu.

Spółka zajmuje się również od kilku lat produkcją komponentów paszportowych dla Ekwadoru. Od tego roku produkuje paszporty dla Hondurasu. Ameryka Łacińska, jak zaznaczył Biernat, jest atrakcyjny rynkiem, ale coraz bardziej wymagającym.

Jednak spółka jest na to przygotowana, na bieżąco dostosowując się do najnowszych trendów na rynku druków zabezpieczonych. Przypomnijmy, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, nad którą nadzór sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do zadań firmy należy produkcja dokumentów, m.in. paszportów oraz banknotów.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska