Silniejsze mięśnie oznaczają dłuższe życie

2018-09-05
Silniejsze mięśnie oznaczają dłuższe życie

Jednak warto pakować na siłce. I to nie tylko dla lepszego wyglądu.

Wielu z nas idzie na siłownię, aby być silniejszym. Prawdopodobnie motywuje nas także wzgląd na ogólny stan zdrowia. Nie bez znaczenia jest wygląd, to on pcha nas do podnoszenia ciężarów, zamiast siedzenia przed telewizorem.

To wszystko dobra motywacja. Ale zgodnie z nowymi badaniami naukowców z University of Michigan, okazuje się, że chodzenie na siłownię jest dobre także z dużo ważniejszego powodu niż powyższe. Dzięki ćwiczeniom można żyć nieco dłużej. Choć niektóre kobiety uwielbiają tatusiową sylwetkę, to z punktu widzenia długości życia, nie jest ona najlepsza.

Warto ćwiczyć dla życia

Ryzyko przedwczesnej śmierci u osób, których siła mięśniowa jest niższa od średniej, jest o 50 proc. większe.

Jak się okazuje, bardzo dobrym wskaźnikiem zdrowia, jest zwykła siła uchwytu. Łatwo ją ocenić, a jak wynika z badań jest też ona dokładniejszym wyznacznikiem długowieczności w porównaniu z innymi powszechnymi pomiarami, takimi jak pomiar masy mięśniowej. To dlatego, że jeśli mięśnie rąk i ramion są słabe, istnieje prawdopodobieństwo, że taki sam kłopot jest z innymi mięśniami, w tym sercem. A to właśnie jest najgorsze.

Badanie do odcięcia

W celu przeprowadzenia badania naukowcy przeanalizowali dane 8 326 uczestników w wieku 65 lat i starszych, które zebrano w ramach innego projektu badawczego. Aby umieścić siłę mięśni na skali, określono wiele jej poziomów. Punkt odcięcia „osłabienia mięśni” określono na 22 kg dla kobiet i 39 kg dla mężczyzn. Po dokonaniu oceny danych od wszystkich uczestników zakwalifikowano 46 proc. z nich jako „słabych”. To bardzo dużo.

„Gdyby udało się dodać badanie siły uchwytu do rutynowej wizyty lekarskiej, pozwoliłoby to na wcześniejszą diagnozę zagrożeń w bardzo wielu przypadkach, co zwiększyłoby długowieczność w społeczeństwie” - powiedziała Kate Duchowny z University of Michigan.

Panowie, wygląda na to, że nie ma wymówki. Jeśli chcecie pożyć dłużej, musicie ćwiczyć.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska