Kobong zremasterowany już wkrótce dostępny. Obie płyty!

2018-09-10
Kobong zremasterowany już wkrótce dostępny. Obie płyty!

28 września ukaże się wznowienie pierwszego albumu legendarnej formacji Kobong. A po miesiącu także drugiego.

Płyta została zremasterowana przez Adama Toczko, co nadało krążkowi zupełnie nowy wymiar. Jako wyjątkowy bonus do wydawnictwa został dodany drugi krążek zawierający nagrania z koncertu z 1994 roku. Koncert na 16-śladowym, analogowym magnetofonie zarejestrował w warszawskim klubie Remont Robert Brylewski.

Taśmy analogowe, na których zarejestrowany został koncert, po 25 latach były w bardzo złym stanie. Samo zgranie śladów było dużym wyzwaniem. Dzięki pracy realizatorskiej Adama Toczko udało się uratować ten niezwykle ciekawy dokument.

Płyty ukażą się również w wersji winylowej.

Zespół prawdziwie kultowy

Z kolei 26 października ukaże się zremasterowany przez Adama Toczko album „Chmury nie było”.

Zespół Kobong zadebiutował wiosną 1994 roku w warszawskim klubie Akwarium koncertem zapowiadającym planowaną na 1995 rok płytę. Jeszcze przed jej ukazaniem „Gazeta Wyborcza” uznała grupę za największą nadzieję nadchodzącego sezonu, a magazyn muzyczny „Brum” przyznał zespołowi tytuł „Najlepszego debiutu roku” oraz gitarzyście solowemu Robertowi Sadowskiemu miano „Kompozytora roku”.

Płyta zatytułowana po prostu „Kobong” ukazała się w lutym 1995 roku pod skrzydłami wytwórni Polygram Polska. Krążek zrealizował w warszawskim studiu S4 jeden z najlepszych realizatorów dźwięku w Polsce, Leszek Kamiński. Recenzje albumu były wręcz entuzjastyczne.

"Debiutancka płyta tej kapeli przynosi dawkę niesłychanie czadowej muzyki zagranej z ogromną żywiołowością i spontanicznością" – pisał Leszek Gnoiński w „Super Expressie”. "To naprawdę uczciwa męska płyta" – wtórował mu Grzegorz Brzozowicz w „Gazecie Wyborczej".

A oto co napisał wieloletni naczelny PLAYBOYA Rafał Księżyk (wówczas w "Brumie"): "Debiutancki album Kobonga jest pierwszą polską płytą, która zawiera nowoczesną muzykę rockową zdecydowanie górującą nad analogicznymi produkcjami z Zachodu".

Druga płyta i nieoczekiwany koniec

Jesienią 1995 roku Kobong został nominowany do prestiżowej nagrody muzycznej – Fryderyków – w dwóch kategoriach: Muzyka alternatywna i Debiut roku.

Druga płyta zespołu Kobong nagrana została w studio DR w Wiśle w lutym 1997 roku. Realizacji podjął się Adam Toczko, wysoko ceniony reżyser dźwięku. Płyta nosząca tytuł "Chmury nie było" ukazała się w czerwcu 1997 roku nakładem Metal Mind Productions.

Oto co o niej pisano:

"To płyta, która zachowując walory rocka dalece przerasta jego horyzonty (...), ukazuje jak możliwa jest świeża i intrygująca muzyka rockowa w czasach, kiedy rock znajduje się w kompletnej defensywie, ustępując miejsca techno i estetyce postrockowej" – Rafał Księżyk, "Brum".

"Ekspresja, moc i emocja godna podziwu. Album zawiera na wskroś oryginalną i to w wymiarze światowym muzykę" – Maciej Kierzkowski, "Machina"

"(...) oczyszczający, szalony, maksymalny odpał, lepszy i zdrowszy od każdego nielegalnego dopalacza" – Zbigniew Zegler, "Metal Hammer" (płyta miesiąca).

Mimo bardzo dobrych recenzji, zespół w połowie 1998 roku postanowił zawiesić działalność. Ostatni, pożegnalny koncert Kobong zagrał wraz z Dezerterem w ramach akcji "Jeden Świat, Wiele Kultur" w warszawskiej Proximie, wypełnionej po brzegi.

Skład zespołu:

Wojciech Szymański – perkusja, teksty

Bogdan Kondracki – bas, vocal

Maciej Miechowicz – gitara

Robert Sadowski – gitara, gitara solowa

Kobong - "Kobong" (2 CD) – premiera 28 września 2018

CD 1:

01 Dzwony

02 Drzewa

03 Rege

04 PRBDA

05 Trzcinki

06 Dolina

07 Zanim

08 Ziam dziam

09 Gnoza

10 Taka tuka

11 Zbrodnie

12 Jeżeli chcę

13 Po pas

CD 2 (LIVE):

01 Drzewa

02 PRBDA

03 Rege

04 Dzwony

05 Nawet jeśli

06 Jeżeli chcę

07 Mantra

08 Ziam dziam

09 Dolina

10 Chmura

11 Walec

12 Po pas

13 Taka tuka

Produkcja muzyczna: Kobong

Miks i mastering: Adam Toczko, Kultowe Studio.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska