Rolls-Royce i Fabergé: dzieło sztuki jakiego nie było

2018-10-23
Rolls-Royce i Fabergé: dzieło sztuki jakiego nie było

Jajka Fabergé są jednymi z najcenniejszych dzieł sztuki złotniczej i jednymi z najbardziej pożądanych przedmiotów, jakie kiedykolwiek powstały. Rolls-Royce postanowił stworzyć nowe jajko Fabergé, skrywające statuetkę Spirit of Ecstasy.

Dwie marki, obie będące synonimem luksusu, połączyły siły, by stworzyć jeden wyjątkowy obiekt, dla jednego wymagającego patrona. Rolls-Royce Motor Cars i Fabergé z dumą przedstawiają jajko Fabergé „Spirit of Ecstasy”.

Spirit of Ecstasy to symbol marki od 1911 roku, zdobi maskę każdego auta Rolls-Royce. Projekt jajka Fabergé został opracowany przez ludzi z Rolls-Royce'a: Stefana Monro i Alexa Innesa. Wykonaniem po stronie Fabergé zajęła się projektantka Liisa Talgren i mistrz złotników Fabergé, Paul Jones. Nowe jajko Fabergé, drugie zamówione od 1917 roku, celebruje historię, dziedzictwo i legendę, z której wywodzą się zarówno Rolls-Royce, jak i sama marka Fabergé. Torsten Müller-Ötvös, dyrektor generalny Rolls-Royce Motor Cars, powiedział: „Ten przedmiot narodził się z wewnętrznej potrzeby pokazania rozwoju personalizacji na zamówienie”.

Jubilerski majstersztyk

Zespół siedmiu rzemieślników z Fabergé podjął się wykonania projektu przy użyciu najlepszych materiałów. Elementy wzornicze korzystające z dziedzictwa Fabergé są po mistrzowsku wplecione w skomplikowany designersko przedmiot. Jajo jest wysokie na 16 cm i waży 400 gramów.

Jajko opiera się na ręcznie grawerowanej, fioletowej emaliowanej bazie z 18-karatowego białego złota. Ramiona z różowego złota określają jego kształt, działają jednocześnie jako zabezpieczenie dla wnętrza. Po uruchomieniu za pomocą dyskretnej dźwigni u podstawy stojaka, złote konary otwierają się, by zaprezentować piękną figurkę Ducha Ekstazy, wyrzeźbioną ręcznie z górskiego kryształu. Złote łopatki ozdobione są brylantami o wadze 10 karatów i płatkami naturalnego ametystu ważącego ponad 390 karatów. Fioletowy odcień ametystu jest ukłonem złożonym dziedzictwu Fabergé.

Carskie zabawki wielkanocne

Powstanie jajek Fabergé to niesamowita historia. Pięćdziesiąt jajek wielkanocnych zostało stworzonych dla rosyjskiej rodziny cesarskiej w latach 1885-1916. Te dzieła sztuki są nierozerwalnie związane z życiem rodziny Romanowów. Dziesięć jajek zostało wyprodukowanych w latach 1885-1893 za panowania cara Aleksandra III. Kolejnych 40 jajek zostało stworzonych za rządów jego syna, Mikołaja II, po dwa każdego roku, jedno dla matki Aleksandra III, wdowy, drugie dla żony. Po zbadaniu archiwów Rolls-Royce'a, okazało się, że car Mikołaj II był wielkim miłośnikiem aut tej marki.

Jajko Fabergé „Spirit od Ecstasy” będzie miało premierę w siedzibie Rolls-Royce'a w Goodwood 23 października 2018 roku. Dzieło sztuki zostanie wystawione na widok publiczny w Londynie tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska