Najdłuższy morski most świata oficjalnie otwarty. Łączy Hong Kong i Makau

2018-10-23
Najdłuższy morski most świata oficjalnie otwarty. Łączy Hong Kong i Makau

Imponująca przeprawa kosztowała 20 mld dolarów. Nazwana została przez krytyków „mostem krwi i łez”.

Po 9 latach pracy najdłuższy na świecie most morski, liczący 39 kilometrów i łączący Hong Kong przez chińskie Zhuhai z Makau, już od środy będzie dostępny dla kierowców. Ceremonia otwarcia z udziałem prezydenta Chin, Xi Jinpinga, odbyła się dziś rano w Zhuhai. Przeprawa nie tylko kolejna spektakularna inwestycja chińskiego rządu, ale też próba integracji specjalnych regionów administracyjnych ChRL, lub, jak podkreślają krytycy (zwłaszcza ci z Hong Kongu) – próba uzależnienia ich od władz Państwa Środka.

Krew i łzy

Most, którego budowa kosztowała 20 miliardów dolarów, wzbudza kontrowersje również z innych powodów. Wpływowy polityk i prawnik z Hong Kongu, Fernando Cheung, nazwał go „mostem krwi i łez” – ze względu na 10 ofiar śmiertelnych i (w zależności od szacunków) od 245 do 600 pracowników, którzy odnieśli obrażenia w czasie budowy. Cheung podkreśla też, że to dane dotyczące tylko strony hongkońskiej – statystyki na temat ofiar po stronie chińskiej nie są znane.

Sztuczne wyspy, tunele i delfiny

Mimo opóźnień, rosnących kosztów i protestów organizacji humanitarnych, projekt, którego części stanowią m.in. sztuczna wyspa, na której urzędują pracownicy kontroli granicznej, wieże do obserwacji delfinów oraz prawie siedmiokilometrowy tunel podwodny, udało się doprowadzić do końca. Chiny budują już własny księżyc, więc „zwykły” most może wydawać się dość banalny – ale taki nie jest. Zajrzyjcie do naszej galerii by zobaczyć, jak prezentuje się inwestycja w (nie)pełnej krasie.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska