iPhone X, XS, czy 8? Przewodnik dla rozpoczynających przygodę z Apple

2019-02-20
iPhone X, XS, czy 8? Przewodnik dla rozpoczynających przygodę z Apple

Dla maniaków gadżetów produkowanych przez kultową firmę Apple różnice pomiędzy modelami iPhone’a X, XS, oraz 8 są oczywiste. Co jednak z tymi, którzy chcą dołączyć do grona posiadaczy słynnego smartfona, a nie mają pewności, co kryje się za nazwami popularnych wariantów? Poniższy krótki przewodnik powinien nieco ułatwić im wybór.

iPhone to gadżet, którego nie trzeba nikomu prezentować. Mniej już oczywiste są różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, jak w przypadku modeli X, XS oraz 8. Liczba wariantów może sprawiać trudności w ich porównaniu osobom chcącym wkroczyć do świata produktów Apple. Spróbujmy więc zorientować się, co różni poszczególne wersje słynnego urządzenia.

Bliźniacze smartfony

Nasz krótki przewodnik rozpoczniemy od porównania dwóch modeli, które miały swoją premierę w tym samym roku, czyli w 2017. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to nieco inny wygląd. iPhone X w zamyśle Apple miał być gadżetem świętującym dziesiątą rocznicę istnienia marki iPhone (źródło: https://www.trustedreviews.com/news/iphone-x-vs-iphone-8-3286330). Z tego względu projektanci pozwolili sobie na odrobinę szaleństwa, odchodząc od dotychczasowego stałego stylu tych urządzeń. iPhone X cechuje zatem bardziej futurystyczny wygląd, nadawany przez ekran rozciągnięty aż po same brzegi telefonu. Innym akcentem rodem z przyszłości jest technologia Face ID, wprowadzona do modelu X — to niesamowity czytnik, który umożliwia nie tylko odblokowywanie telefonu przez skanowanie naszej twarzy, ale również dokonywanie w ten sposób różnych płatności.

Który jest „mocniejszy”?

Wygląd jest bez wątpienia istotny, ale to przecież nie dla niego kupujemy iPhone'a. Przyjrzymy się zatem kwestiom technicznym. Pod względem mocy przerobowej komponenty obu gadżetów są bardzo zbliżone, jednak iPhone X w tej materii delikatnie wysuwa się na prowadzenie. Przykładowo, podczas gdy iPhone 8 posiada 2 GB RAM, to model X ma już 3 GB RAM. Wersje różnią się również wyświetlaczem. iPhone 8 korzysta w tym zakresie ze starszej, sprawdzonej technologii LCD, podczas gdy model X wykorzystuje nowsze rozwiązanie w postaci OLED. W kwestiach technicznych to właśnie iPhone X jest bez wątpienia „mocniejszym” modelem. Warto jednak zaznaczyć, że odbija się to na cenie produktu, która w przypadku iPhone 8 jest niższa. Niemniej iPhone 8 to wciąż przecież smartfon z najwyżej półki, więc jeżeli zależy nam na oszczędności budżetowej, będzie on rozsądniejszą opcją niż iPhone X.

Kontynuacja modelu X

Rok po iPhone X i 8 swoją premierę miał model XS. Choć wygląda niemal identycznie jak poprzednik (jest w zasadzie tylko mniejszy), to różni go kilka usprawnień dotyczących przede wszystkim jakości wykonywanych zdjęć oraz filmów. Te zmiany to między innymi funkcja smart HDR, dzięki której zdjęcia znacznie lepiej odwzorowują grę światła i cienia. Inna opcja, która z pewnością zainteresuje wszystkich fanów fotografii, to debiutująca funkcja kontroli głębi w trybie portretu. Dzięki niej zdjęcia mogą wyglądać dobrze i wyraziście niezależnie od odległości, w jakiej znajduje się fotografowana osoba. Jeżeli chodzi o komponenty, to iPhone XS nie jest rewolucją w stosunku do X, ale ledwie małym krokiem w przód — główną różnicą jest nieco wydajniejszy procesor A12 Bionic. Odrobinę większa moc przerobowa nowszego modelu odbija się jednak na wytrzymałości baterii – starszy model działa około godziny dłużej (czyli mniej więcej godzinę i czterdzieści minut) niż XS.

Podsumowując, iPhone XS to z trzech powyższych wariantów najlepsza opcja dla fanów fotografii, dla których znaczenie ma każdy, najdrobniejszy detal. Z kolei model 8 to dobry wybór dla kogoś, kto chce sprawdzić, czy magia iPhone w ogóle na niego zadziała. Osoby chcące zaś po prostu dostać szybki i sprawny sprzęt, a które mają zaufanie do marki Apple, mogą bez obaw sięgać po model X.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska