Jak zwolnić miejsce w telefonie? 5 szybkich sposobów

Jak zwolnić miejsce w telefonie? 5 szybkich sposobów

Nawet jeśli posiadamy smartfona z dużą ilością pamięci (często dodatkowo powiększoną za pomocą karty SD), to przy aktywnym użytkowaniu prędzej czy później telefon wyświetli nam komunikat, że dostępna przestrzeń się kończy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wielu powiedziałoby, że najlepszym sposobem będzie kupno większej karty SD. I o ile jest to jakieś rozwiązanie (ceny kart nie należą do wygórowanych), to po pierwsze taki sam efekt możemy uzyskać za darmo, a po drugie coraz więcej telefonów jest pozbawionych slotu na dodatkową pamięć (o czym doskonale wiedzą chociażby posiadacze iPhone’ów). Co zatem powinno się zrobić w przypadku zapełnienia niemal całej pamięci smartfona?

 

Usuń ściągnięte mapy

Opcja korzystania z map offline jest oczywiście bardzo przydatna, zwłaszcza gdy przebywamy poza granicami kraju, gdzie koszty internetu mogą być bardzo obciążające dla kieszeni lub gdy jesteśmy w miejscu, gdzie zasięgu nie ma lub jest bardzo słaby. Ściągnięte mapy potrafią jednak zajmować naprawdę dużo miejsca. W przypadku najpopularniejszych Map Google można to zrobić ręcznie lub ustawić, aby usuwały się same w przypadku, gdy nie korzystamy z nich przez określony czas.

 

Usuń zsynchronizowane playlisty

Z muzyką w serwisach streamingowych jest podobnie, jak w przypadku map - gdy nie chcemy tracić kolejnych megabajtów cennego transferu, wyjeżdżamy za granicę lub przebywamy w miejscu, gdzie zasięg jest słaby, możemy ściągnąć muzykę na dysk w telefonie. Warto jednak zachować umiar i nie ściągać wszystkiego jak leci, a w przypadku zapełnienia niemal całej pamięci zrezygnować w tych albumów, których nie słuchaliśmy od dawna.

 

Usuń zdjęcia i filmy

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie zdjęcia i filmy zajmują najwięcej miejsca w pamięci naszego telefonu, zwłaszcza jeśli ktoś lubuje się w dokumentowaniu otaczającej go rzeczywistości filmami w rozdzielczości 4K. Dobrym pomysłem będzie oczywiście utworzenie kopii zapasowej w chmurze, takiej jak Dropbox czy też Zdjęcia Google. W przypadku tych drugich możemy bardzo szybko usunąć z urządzenia te zdjęcia, które już zostały umieszczone w chmurze - wystarczy w menu wybrać opcję „zwolnij miejsce”.

 

Regularnie czyść telefon ze śmieci

Podczas użytkowania telefonu tworzy się mnóstwo śmieci - plików tymczasowych, systemowych itp. Ich regularne usuwanie pomoże nie tylko zaoszczędzić cenną przestrzeń, ale także wydłużyć czas działania smartfona na jednym ładowaniu. Do tego celu świetnie nada się aplikacja 360 Battery na Androida i Battery Doctor na iOS.

 

Usuń gry, w które już nie grasz


Co prawda usunięcie kilku aplikacji pomoże odzyskać nieco miejsca w pamięci, ale żeby naprawdę to odczuć, trzeba zabrać się za programy o największych rozmiarach, czyli przede wszystkim za gry. Jeśli do którejś planujesz wrócić w przyszłości, przed jej usunięciem sprawdź, co dzieje się z zapisanymi postępami.

 

foto: Ellica_S / iStock

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska