Przyspieszony kurs barmański: tak zrobisz wrażenie

2019-03-19
Przyspieszony kurs barmański: tak zrobisz wrażenie

Zrobienie dobrych koktajli dla znajomych nie jest zadaniem aż tak niewykonalnym. Sprawdziliśmy to dla was i polecamy kilka przepisów dla początkujących.

Nie będziemy ściemniać. To nie było wielkie poświęcenie, udać się do fantastycznego miejsca w Warszawie (bar nazywa się 6 cocktails i mieści się przy ul. Mokotowskiej, w samym centrum Warszawy), żeby od jednego z najlepszych barmanów w Polsce - Macieja Szymańskiego - dowiedzieć się co nieco o sztuce przyrządzania koktajli.

Oczywiście, że to była dobra zabawa, ale bawiliśmy się dobrze dla was, żeby pokazać, że tego typu napoje nie są trudne w przygotowaniu. Maciek zdradził nam kilka trików, kilka razy pomógł, by efekt był naprawdę pożądany, a jego porady zapamiętamy na zawsze. Warto było, tym bardziej, że koktajle są teraz naprawdę na czasie, a smakowych wódek pozwalających je przyrządzać jest całe mnóstwo. Paleta smaków imponuje, my korzystaliśmy z grejpfrutowej, kokosowej i limonkowej Finlandii.

Jakie to triki? Chociażby takie, że do robienia koktajli naprawdę niezbędny jest zestaw barmański. Nie tylko jest to efektowne, ale i właściwe, by napój był rzeczywiście smaczny, gdy korzysta się z przyrządów.

Przyda się więc łyżka barmańska, shaker (najlepiej bostoński, ze szklanicą), jigger (czyli dwustronny kieliszek do odmierzania objętości), sitko, filtr i otwieracze. To na początek, do naszych koktajli wystarczyło.

Kolejne triki dotyczyły już wyłącznie przygotowywania napojów. Odmierzanie jiggerem wydaje się proste, ale profesjonalista poradził nam, by alkohol wlewać do tego małego naczynia, gdy dotyka ono shakera. Wówczas łatwiej je potem przelać. Nie wolno też żałować lodu, a wstrząsanie w shakerze powinno następować dynamicznie. To ciężka praca!

Zaklinowaną szklanicę szklaną z metalowej wysuwamy delikatnie uderzając w nią. Wówczas nie uronimy ani kropelki i unikniemy wpadki, gdy wszystko wylatuje z rąk.

Z kolei warstwowe shoty nalewa się po łyżce barmańskiej, jej drugi koniec wyposażony jest w stosowny metalowy okrąg. Nic się nie rozchlapuje i wszystko trafia tam, gdzie powinno.

A oto shoty i koktajle, które przygotowaliśmy. Naprawdę nie są trudne, możecie je zrobić we własnym domu, dla znajomych. Wierzcie, będą zachwyceni.

Coco shot

20 ml Finlandia Coconut Vodka

20 ml likier kawowy

crusta z wiórków kokosowych (aby zrobić crustę, obtaczamy rant szkła w syropie cukrowym a następnie w wiórkach kokosowych)

Najpierw do ozdobionego crustą kieliszka wlewamy likier, potem - po łyżce barmańskiej - wódkę. I gotowe!

Lime Basil Smash

40ml Finlandia Lime Vodka

30 ml sok jabłkowy

20 ml sok z cytryny

10 ml syrop cukrowy

liście bazylii

Do wypełnionego lodem shakera wlewamy wszystkie składniki po kolei, odmierzając je precyzyjnie jiggerem. Liście bazylii, przed wrzuceniem, uderzamy w dłoniach, by wydobyć aromatyczne olejki. Po wstrząśnięciu przelewamy do szklanki, dekorując całość liśćmi bazylii.

Coco-ffee

40 ml Finlandia Coconut Vodka

10 ml syrop cukrowy

espresso

Kawa dla miłośników alkoholu. Wszystkie składniki mieszamy w shakerze wypełnionym lodem. Przelewamy do kieliszka jak na zdjęciu.

Copa Finlandia

40 ml Finlandia Grapefruit

120 ml tonicu

plastry grejpfruta

Wódkę wlewamy bezpośrednio do kieliszka wypełnionego lodem i pokrojonymi wcześniej plastrami grejpfruta i ozdobionego crustą. Butelka powinna być skierowana pionowo w dół, nie poziomo, czyli tak jak polewamy ją do kieliszków. Uzupełniamy tonikiem i gotowe!

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska